Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2017, 07:00

Junckerove plány nestačia. Zoznámte sa so šiestym plánom európskej budúcnosti

Európske mimovládky predstavili šiesty scenár vývoja Európy, nadväzujúc tým na Bielu knihu šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, v ktorej v marci odprezentoval päť alternatívnych scenárov vývoja EÚ.

Viac ako 250 mimovládnych organizácií z Európy včera predstavilo svoju víziu pre demokratickejšiu, spravodlivejšiu a udržateľnú Európu. Ich cieľom je prispieť k diskusii o smerovaní Európy pred nadchádzajúcim samitom lídrov EÚ.

Lídri sa na ňom budú venovať kľúčovým témam týkajúcim sa budúcnosti Európy. Migrácii, bezpečnosti, tvorbe pracovných miest, či Brexitu, vychádzajúc pritom z piatich alternatívnych scenárov vývoja EÚ publikovaných v marci tohto roku pod názvom Biela kniha o budúcnosti Európy.

Vízia, ktorú podporuje celá paleta verejno-prospešných organizácií s najrôznejším zameraním, od organizácií podporujúcich práva pracovníkov, cez kultúrne orientované mimovládky, ženské či mládežnícke mimovládky, po ochrancov životného prostredia, sa nestotožňuje s navrhovanými scenármi a prináša do diskusie vlastné alternatívne návrhy.

Všetkých päť scenárov pre budúcnosť Európy, ktoré predstavil prezident eurokomisie Juncker, má v skutočnosti len málo spoločného s výzvami, ktorým Európska únia čelí, domnievajú sa autori vízie. “Namiesto nich potrebujeme odvážnu víziu – alternatívny šiesty scenár, ktorý kladie dôraz na sociálnu a environmentálnu kvalitu života,” hovorí v tlačovej správe k uvedeniu vízie Leida Rijnhout z organizácie SDG Watch Europe.

Pomôcť by k tomu mala aj implementácia Agendy 2030 - a teda 17 Cieľov udržateľného rozvoja, ku ktorých napĺňaniu sa v septembri 2015 zaviazalo aj Slovensko, ktoré práve v týchto dňoch uviedlo do pripomienkovania vnútroštátnu časť tejto agendy. “Implementácia Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj by mala byť absolútne kľúčová pre budúcnosť, ktorá slúži ľuďom a planéte, nie skrytým záujmom,” dopĺňa Rijnhout. O presadzovanie Agendy 2030 sa dlhodobo snaží aj občianska spoločnosť na Slovensku.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.