Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
17.11.2021, 00:00

Tričká za cenu ľudského života. Takto vyzerá odvrátená tvár módneho priemyslu

• „Každý deň predajú obchody na celom svete zhruba 5,5 milióna tričiek. Ročne sú to približne dve miliardy. Vzhľadom na to, že Bangladéš má takmer 20-percentný podiel na svetovej produkcii oblečenia, musí približne 400 miliónov tričiek pochádzať z Dháky a jej okolia. Je načase, aby sme sa pozreli na to, v akých podmienkach tamojšie šičky pracujú a žijú,“ hovorí poľský reportér Marek Rabij (47).
  • Do Bangladéša sa prvýkrát vybral v roku 2013, krátko po tom, ako sa zrútila Rana Plaza a v troskách pochovala vyše 1 100 ľudí. Projektovali ju ako kancelársku budovu, ale sídlilo tu päť odevných spoločností.
  • Čo sa odvtedy zmenilo? Prečo je fast fashion slepou uličkou, z ktorej by sme mali čím skôr nájsť cestu von?
  • Prečítajte si rozhovor publikovaný v magazíne Téma.
Tričká za cenu ľudského života. Takto vyzerá odvrátená tvár módneho priemyslu
Zdroj: archív Mareka Rabija

Dnes ráno, keď som sa obliekala, pozerala som si na etiketách, odkiaľ je moje oblečenie. Bangladéš, India, Čína... Vy sa zaujímate o to, odkiaľ sú veci, čo máte na sebe?

Priznám sa, že predtým ma to až tak nezaujímalo, ale po tom, ako som videl krajčírske fabriky v Bangladéši aj to, ako tí ľudia žijú, som sa o to začal zaujímať. Odvtedy sa zvyknem pozrieť, odkiaľ sú moje veci. Tento sveter mám z Turecka, tričko by malo pochádzať z Bangladéša, nohavice sú z Číny, ponožky majú napísané „Made in Poland“ a topánky „Made in USA“, ale veľmi tomu neverím.

Prečo?

Dnes už viem, ako to funguje so slovíčkom „made in“. Často sa takmer celý produkt vyrobí v nejakej ázijskej fabrike, v USA, Poľsku, Taliansku či kdekoľvek inde na Západe sa len došije nejaká drobnosť a už sa to môže vydávať za produkt vyrobený v tejto krajine. Preto beriem tieto označenia s rezervou.

Budova Rana Plaza sa zrútila 24. apríla 2013. Dodnes je to najtragickejšie nešťastie v odevnom priemysle, v troskách prišlo podľa oficiálnych zdrojov o život 1 134 ľudí. Pár dní po tom ste prišli ako reportér do Bangladéša. Čo ste tam videli?

Prišiel som do Dháky dvanásť dní po tom, ako sa tá osemposchodová budova zrútila. V tom čase už

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.