Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
11.08.2019, 00:00

Eko, bio, raw. Čo sa deje s telom, ak sa to preháňa?

  • Chia semienka, goji, čaga, pohánka...
  • Pre mnohých ideál zdravej výživy, pre iných chorobná posadnutosť životosprávou, ktorá môže priniesť viac škody ako úžitku.
  • Závislosť od kvality jedla, keď ľudia vyraďujú zo svojho jedálnička čoraz viac potravín a dôsledne kontrolujú na obaloch ich zloženie, sa už stala diagnózou s názvom ortorexia (orthorexia nervosa).
  • „Záujem ľudí o zdravý spôsob života nie je nič zlé. Patologickým sa stáva vo chvíli, keď už človeku začne v živote prekážať,“ podotýka MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), PhD., prednosta Internej gastroenterologickej kliniky Fakultnej nemocnice Brno a LF MU v Brne.
Eko, bio, raw. Čo sa deje s telom, ak sa to preháňa?
Zdroj: Shutterstock

Kedy sa vo vašich ambulanciách začali prvýkrát objavovať ortorektici?
Tento trend sledujeme asi posledné tri-štyri roky. Odvtedy prichádzajú pacienti, ktorým začali prekážať ich predstavy o správnom spôsobe života. Zdravým jedlom sa totiž zaoberali natoľko, že ich to začalo obmedzovať v živote a postavilo mimo ich doterajšie záujmy, koníčky a spoločenskú skupinu ľudí. Pretože išlo väčšinou o ženy, tak začali mať aj problémy v rodine, keď sa manželia sťažovali, že sa to nedá jesť... U nich vlastne došlo k ortorexii v dobrej viere.

užov s ortorexiou je teda menej?
Podstatne menej. U mužov je však zase oveľa častejšia bigorexia (chorobná snaha mať čo najväčšie svaly a čo najmenej tuku, pozn. red.), v ich prípade ide o posadnutosť cvičením. Tiež sa snažím žiť zdravo, ale riadim sa heslom – všetko s mierou, nič nepreháňať a dostatočne sa pohybovať. To je podľa mňa správny smer.

Pri posadnutosti cvičením často dochádza k užívaniu rôznych bielkovinových doplnkov. Môže to byť nebezpečné?
Bohužiaľ, mali sme aj prípad mladého pacienta, ktorý sa skončil tragicky, pretože užíval bielkovinový prostriedok, v ktorom bol amfetamín... Často ide o potravinové doplnky, ktoré neprešli žiadnou kontrolou. Bohužiaľ, tréneri vo fitnescentrách väčšinou nemajú zdravotnícke vzdelanie a ani netušia, aké môžu byť tieto prostriedky nebezpečné a že ich klient, ak by mal akékoľvek zdravotné problémy, môže skončiť napríklad na dialýze alebo so zlyhaním pečene. Preto by ľudia pred užívaním takých potravinových doplnkov mali absolvovať celkové vyšetrenie vrátane funkcií pečene a obličiek. A to sa nebavíme o zakázaných steroidoch. Tie vyložene škodia zdraviu. Mimochodom – niekoho, kto užíva steroidy, spoznáte veľmi jednoducho. Mať akné v dvadsiatich piatich alebo tridsiatich rokoch je totiž veľmi neobvyklý jav, rovnako ako rýchle zmeny svalovej hmoty, vlasov, ochlpenia, náhly výskyt diabetu a podobne.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.