Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
20.06.2020, 00:00

Spoveď Richarda Müllera o jeho chorobe: Stále nemám vyhraté, už sa však nechcem vrátiť

• Tento rozhovor nevznikal ľahko. Zhovárali sme sa totiž aj o veciach, o ktorých sa nehovorí jednoducho.
  • Asi každý na Slovensku aj v Česku vie, že jeden z našich najvýraznejších spevákov RICHARD MÜLLER (58) dlhodobo bojoval s psychickou chorobou – bipolárnou afektívnou poruchou, hovorí sa jej tiež manicko-depresívna psychóza.
  • Jeho partnerka VANDA WOLFOVÁ (49), ktorá si v najťažších okamihoch brala slovo zaňho, hovorí, že približne už desať rokov je jeho stav stabilizovaný. Dokonca tvorí, skladá nové piesne a pripravuje album.
  • „Nemám však celkom vyhraté,“ priznáva spevák a dodáva, že k opisu toho, čo prežíval, sa nerád vracia.
  • Ak som ho nútila, aby niečo z toho obdobia, za ktorým by najradšej urobil hrubú čiaru, poodhalil, nebolo to samoúčelné.
  • Keď má niekto diabetes, okolie v tom nevidí problém a človek o tom dokáže otvorene rozprávať, ak má však niekto psychiatrickú diagnózu, je to spravidla stigma na celý život. A pritom by to tak nemalo byť.
Spoveď Richarda Müllera o jeho chorobe: Stále nemám vyhraté, už sa však nechcem vrátiť
Zdroj: HN/Peter Mayer

„Nemám už v hlave nič a duša, prosím, krič tým všetkým okolo. Za to, že ste hluchí, slepí, mňa to vnútri horko bolelo.“ To sú slová vašej novej piesne Anomália, text ste síce nenapísali vy, ale priznali ste, že vám hovorí z duše. Kedy to vnútri „horko bolelo“?
Veľakrát. No k tomu, keď niečo horko bolí, sa nerád vraciam.

​V podobnom duchu pokračuje aj refrén piesne: „Aj keď iný, som to ja. Nevzdávam sa bez boja, som anomália...“ Čo bol ten najväčší boj?
Moja choroba. Neviem, či vôbec budem môcť niekedy povedať, že som vyhral, pretože stále nemám celkom vyhraté, ale azda už je to najhoršie za mnou. A ako sa hovorí v tom texte, nevzdám sa bez boja...

Rozprávala som sa s odborníčkou, ktorá mi stavy mánie opísala ako náladu sprevádzanú zvýšenou aktivitou, keď prichádzajú kreatívne nápady, všetko ide hladko a ľahko, akoby samo od seba. Bolo to tak aj u vás?
Bolo. Napríklad som napísal za veľmi krátky čas šesťdesiat textov piesní.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.