Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
28.06.2020, 00:00

Zlom pre predčasne narodené deti. Umelá maternica môže byť realitou

• Jeho starý otec bol vyhľadávaný prvorepublikový ušný lekár, ktorý liečil celebrity. A jeho mama internistka a praktická lekárka.
  • Aj keď prof. MUDr. PAVEL CALDA, CSc. (63), miloval fotografovanie a film, nakoniec „podľahol“ rodinnej tradícii a stal sa tiež lekárom.
  • Už vyše štyridsať rokov dochádza do novogotickej budovy „U Apolináře“ na Gynekologicko-pôrodnícku kliniku 1. LF UK a VFN v Prahe, kde je vedúcim Centra fetálnej medicíny a ultrazvukovej diagnostiky.
  • Kam sme sa vďaka ultrazvuku posunuli? Kedy sa experiment s umelou maternicou zavedie do praxe?
  • Ako sa pozerá na zážitkové tehotenstvo a pôrod? A sú na mieste obavy tehotných z choroby COVID-19?
Zlom pre predčasne narodené deti. Umelá maternica môže byť realitou
Zdroj: Shutterstock

Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení ste strávili vyše štyridsať rokov. Zrátali ste niekedy, koľko detí ste už priviedli na svet?
Štatistiku si nevediem, ale po meste stretávam podozrivo veľa detí, ktoré som rodil, a dnes už dokonca týmto deťom rodím ich deti (smiech). Raz som sa to snažil spočítať. Odhadom to je asi 3-tisíc pôrodov, ktoré som viedol ako lekár. Dnes už na pôrodnú sálu nechodím denne, bežné a nízkorizikové pôrody sú doménou mladších kolegov a veľa pôrodov dnes tiež rodia pôrodné asistentky. U Apolináře som začínal od úplného eléva a prešiel som tu prakticky všetkými oddeleniami. V deväťdesiatych rokoch som sa začal viac venovať zobrazovacím metódam a takzvanej fetálnej medicíne, čo bol v tej dobe nový odbor, ktorý sa otvoril vďaka novým možnostiam ultrazvuku (fetálny znamená týkajúci sa plodu, pozn. red.). S kolegami sme začali sledovať vývoj plodu v maternici. A tiež to, ako by sme ho dokázali ovplyvniť. Bolo to všetko neprebádané a nepreskúmané a každý mesiac prichádzali nové poznatky z celého sveta. Ešte neexistoval internet, takže sme sa k vedeckým prácam dostávali trochu zložitejšie ako dnes. Ale určite sme neboli nijako dramaticky pozadu.

S nástupom ultrazvuku pred viac ako štyridsiatimi rokmi sa vlastne skončila etapa klasického pôrodníctva. Čo všetko sa zmenilo?
Prvé informácie o ultrazvukovom zobrazení plodu pochádzajú z konca 60. rokov a prvé publikácie o zobrazení plodu v maternici matky boli zázrak. Dovtedy sa nikdy v dejinách človeka nepodarilo zobraziť to, čo sa odohráva v priebehu vnútromaternicového vývoja. Nikto nevedel, kde leží placenta, ako sa darí plodu v tele matky. Skrátka dovtedy neexistovala metóda, ktorá by umožňovala zobrazenie plodu. Spočiatku boli tie prístroje veľmi jednoduché a mnoho ľudí ich nebralo veľmi vážne. Boli vybavené len brušnou sondou a 2D obraz pripomínal skôr zrnenie v televízii.

A čo vidíte dnes?
Dnes už na obrazovke vidíme výraz tváre a ďalšie detaily a bez ultrazvukovej kontroly si nedokážeme predstaviť žiadne bezproblémové tehotenstvo, nie ešte to, ktoré sprevádzajú komplikácie. V posledných dvadsiatich rokoch je ultrazvuk rutinnou metódou a v oblasti gynekológie a pôrodníctva sa už nič nerobí naslepo tak ako kedysi. Všetko sa robí za asistencie ultrazvuku. V takzvanom východnom bloku (pred rokom 1989, pozn. red.) táto technológia neexistovala a dnes si možno len ťažko predstaviť, že na najlepšie prístroje sa vzťahoval technologický bojkot na vývoz za železnú oponu. Z kapitalistickej cudziny sa k nám nesmeli dovážať strategické elektronické prístroje, takže sa sem dostávali cez rôznych priekupníkov. V podstate to bol taký kontraband. Až v deväťdesiatych rokoch sa obchodovanie uvoľnilo, ale aj vtedy boli prístroje ťažko dostupné, pretože boli enormne drahé. V posledných niekoľkých rokoch, vďaka poklesu cien špičkových počítačov, sa ultrazvukové prístroje dostali do každej gynekologickej ordinácie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.