Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
13.12.2020, 00:00

Strašiak rakovina chrbtice: prelomová liečba môže byť svätým grálom lekárov

  • Asi nie je v tele orgán, ktorý by nemohla napadnúť rakovina. Kosti ani chrbtica, bohužiaľ, nie sú výnimkou.
  • Kým pred štyridsiatimi rokmi by pacient s nádorom chrbtice ochrnul, dostal zápal pľúc a zomrel, mnohých z nich dnes lekári dokážu trvalo vyliečiť.
  • K lekárskym kapacitám, ktoré idú nádorom chrbtice úspešne po „krku“, patrí aj MUDr. JAN CIENCIALA (60), Ph.D., zástupca prednostu Ortopedickej kliniky pre spondylochirurgiu (chirurgiu chrbtice) vo Fakultnej nemocnici Brno.
  • Ako o sebe dávajú nádory chrbtice najčastejšie vedieť? A ktorá časť chrbtice je najrizikovejšia?
Strašiak rakovina chrbtice: prelomová liečba môže byť svätým grálom lekárov
Zdroj: MAFRA/ Anna Vavríková

Stretávate sa s názormi, že chrbtica je taký chúlostivý orgán, že nejaká operácia na nej vôbec neprichádza do úvahy, pretože komplikácie sú prakticky nevyhnutné?
Takéto názory, žiaľ, stále pretrvávajú. Dokonca aj niektorí kolegovia z iných odborov pacientom hovoria: „Kým ešte chodíte, tak by som do toho nezasahoval.“ Lenže to je zle. Keď pacient chodiť prestane, je neskoro aj na operáciu. Potom už nezmôžeme nič. Ak sa objavia neurologické ťažkosti, napríklad porucha stoja (pacient sa neudrží na nohách, podlamujú sa mu kolená a niekto ho musí podržať, aby nespadol, pozn. red.) alebo chôdze, ak človek neudrží stolicu alebo moč či má problémy s koordináciou pohybu rúk, je treba zasiahnuť okamžite. Najlepšie počas 24 hodín, kým je nádej na návrat alebo obnovu týchto funkcií. Keď ťažkosti trvajú týždeň alebo dva, môže byť už všetko stratené.

​Čo z vedecko-medicínskeho pokroku vám v posledných dvadsiatich, tridsiatich rokoch najviac rozviazalo ruky?
Pre nás mal veľký význam pokrok v anestéziologickej starostlivosti. A tiež v diagnostických zobrazovacích metódach, ktoré sa neuveriteľne zdokonalili. Napríklad počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI) a mnohé ďalšie. Vývoj v operačných technikách nám dnes umožňuje robiť výkony, ktoré boli predtým nepredstaviteľné. Dovoľujú nám operovať a stabilizovať chrbticu v celom jej rozsahu, teda od krčnej cez hrudnú až po bedrovú a krížovú oblasť, takže aj po rozsiahlom chirurgickom výkone, ako je napríklad odstránenie stavcového tela, sú pacienti v priebehu niekoľkých dní schopní chôdze a takmer normálneho života. (Stavcové telo je najmasívnejšia časť každého stavca.

Stavcové telá tvoria prednú časť chrbtice, tú zadnú potom medzistavcové kĺby a stavcové výbežky. Odstránenie stavcového tela sa robí pri trieštivých zlomeninách, po úraze alebo ak je stavcové telo poškodené zhubným nádorom, pozn. red.) Predtým sme mali k dispozícii len drôtené slučky, ktorými sme stavcové telá fixovali, neskôr to boli tyčové inštrumentáriá. V súčasnosti máme k dispozícii segmentálne inštrumentáriá, ktorými chrbticu fixujeme v každom stavcovom tele skrutkami. Tým je dosiahnutá skutočne vysoká stabilita chrbtice. Vyvíja sa aj používaný materiál. Predtým bolo všetko z antikorovej ocele, kobaltu a chrómu. Neskôr pribudol titán. Dnes nastupuje karbón.

V čom je karbón lepší ako ostatné materiály?
Pri sledovaní a kontrolách onkologických pacientov pomocou magnetickej rezonancie alebo CT vyšetrenia vznikajú okolo tých ostatných materiálov takzvané artefakty. Ide o akési tiene alebo žiaru, ktoré komplikujú správne zhodnotenie snímky. Skresľujú ju. S karbónom tieto problémy nie sú, takže možno ošetrenú oblasť lepšie sledovať. Onkologickí pacienti sú v ďalšej fáze liečby často ožarovaní, preto je potrebné vypočítať presnú dávku a zacielenie žiarenia, aby lúče dopadli tam, kam majú. Problém je, že kovové implantáty do určitej miery ovplyvňujú ich šírenie a rozptyl. Karbónové materiály to nerobia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.