Biológia, rastliny (Téma) SNÍMKA: ShutterstockSNÍMKA: Shutterstock
StoryEditor

Biologička: Rastliny majú niečo ako hmat a zrak, vnímajú farebné škály, ktoré nevidíme a rozhodujú sa

20.05.2023, 00:00
  • Spolu s čoraz hlbšími a detailnejšími znalosťami zo života rastlín cíti experimentálna biologička rastúcu úctu k akejkoľvek forme života, napríklad aj k baktériám.
  • Na druhej strane si Fatima Cvrčková (56), kladie otázku, či môže byť človek bez výčitiek vegetariánom, a preto necíti potrebu živiť sa rastlinnou stravou.
  • „S ohľadom na to, čo viem, sa snažím byť nerozožraným všežravcom, to znamená umierneným mäsožravcom. Zeleninu mám rada, ale občas si dám prasa alebo kura,“ usmieva sa.
  • Prečítajte si rozhovor publikovaný v magazíne Téma.

Pozeráte sa aj pri jedle na zeleninu očami vedkyne?

Niekedy si na tanieri všimnem niečo anatomicky zaujímavé. Idem k Číňanovi na obed, dám si niečo s bambusom a vidím pred sebou nakrájaný krásny vegetačný vrchol (vegetačný vrchol, apex, je rastový púčik na vrchole alebo v úžľabí stonky a jej vetiev, pozn. red.). Našťastie ešte nie som digitálnym svetom taká skazená, aby mi napadlo ťahať z vrecka mobil a zaujímavosť odfotiť, aby som ju demonštrovala študentom na prednáške. Alebo škrabem zemiaky, vidím tam tie čierna očká (púčiky na hľuze, pozn. red.) a stihnem si všimnúť, že sú poskladané do krásnej špirály tak, ako majú byť orgány na stonke, pretože hľuza je vlastne stonkou.

image

Fascinujúca genetika: Ako sa dedí stres, obezita a ako funguje medzigeneračná pamäť?

V rámci experimentov rastliny krájate a všelijako ničíte, pritom viete, že vnímajú, rozhodujú sa, dokonca skúmate, či sa môžu učiť. Nie je vám ich ľúto?

Pôvodne som sa dala na mikrobiológiu, a keď už som sa neskôr rozhodla skúmať niečo mnohobunkové, tak teda to, čo sa na mňa nepozerá očkami ako koráliky – teda rastliny. Aj na naše experimenty sa pozerám tak trochu ako záhradník. Ostatne, trochu takého pohľadu by nezaškodilo ani akýmkoľvek akademickým debatám, napríklad okolo molekulárnej biológie a génových manipulácií, pretože génové inžinierstvo vidím vlastne ako pokračovanie domestikácie inými prostriedkami. Žiadny génový inžinier ešte neurobil rastline ani zvieraťu takú „zhovadilosť“ ako tradiční šľachtitelia – napríklad keď vyšľachtili z vlka čivavu.

Domestikácia je zaujímavá téma. Izraelský historik Yuval Noah Harari tvrdí, že pšenica si domestikovala človeka, nie naopak. Ako to je?

Je to vzájomné, pozrite sa, čo s nami domestikácia pšenice, alebo skôr tou pšenicou urobila: začali sa nám kaziť zuby, začali sme trpieť rôznymi chorobami, iný životný štýl mal nároky na iné svalové skupiny, začali sme potom napríklad viac priberať...

Rastliny predstavujú 99 percent biomasy na planéte. Je možné, že to nie je človek, ale ony, kto je na Zemi vlastne najmocnejším mnohobunkovým organizmom?

Zrejme najväčšiu ekologickú katastrofu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-12 08:28:37 - Feat.: 0 - Title: Genetik: Od ľudoopov nás líši jeden chromozóm a z neandertálcov sme si vzali to, čo nám pomáhalo v prežití 02 - Modified: 2022-11-08 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Antibiotikum budúcnosti: Veľmi nádejný liek je z cesnaku, hovorí profesor Štěpánek 03 - Modified: 2023-05-05 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Primárka mikrobiológie: Po vírusoch útočia baktérie, novým nebezpečenstvom sú však mykotické infekcie 04 - Modified: 2023-05-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Baktérie nikdy nespia: Vedia sa „učiť“ lepšie než vírusy a kedy vzniká rezistencia na antibiotiká?
01 - Modified: 2024-04-22 04:56:32 - Feat.: - Title: ROZHOVOR Emma Drobná: „Nikdy som nelietala v oblakoch, skôr som úzkostlivá.“ 02 - Modified: 2024-04-21 21:52:36 - Feat.: - Title: Šéf novej banky pre HN: Do konkurenčného boja na Slovensku chceme vstúpiť už v januári 03 - Modified: 2024-04-18 14:50:03 - Feat.: - Title: Kyjev musí rýchlo konať. Dochádzajú mu vojaci, zbrane i munícia, tvrdí pre HN český expert na Ukrajinu Mlejnek 04 - Modified: 2024-04-19 12:46:22 - Feat.: - Title: Korčoka lákali do maďarského rádia. „Neurobil som to,“ hovorí pre HN a spomína červenú čiaru a pád do bahna 05 - Modified: 2024-04-21 22:00:00 - Feat.: - Title: Bývalý viceguvernér ČNB pre HN: Cesta k euru sa v Česku odkladá, Klaus a Zeman tu vytvorili veľkú euroskepsu
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
22. apríl 2024 14:41