Čo všetko si môžu živočíchy a rastliny medzigeneračne odovzdávať?
Na začiatok by sme si mohli uviesť príklad. Vedci v Amerike urobili zaujímavý experiment. Umiestnili laboratórne myši na drôtenú podložku. A keď im do klietky začali púšťať acetofenón, čo je umelo vyrobená látka vôňou pripomínajúca čerešne a jahody, pustili im zároveň do podložky elektrický prúd a myšky dostali do nožičiek ranu. Po nejakom čase sa myši, len čo ucítili acetofenón, začali báť. Podobný experiment robil už Pavlov so psami, keď im pred jedlom zvonil zvončekom a oni po čase začali slintať, len čo počuli zvonenie. Amerických vedcov však zaujímalo, ako budú na acetofenón reagovať potomkovia týchto stresovaných myší, ktorí sa s acetofenónom nikdy nestretli.
A čo sa ukázalo?
Keď sa týmto myšiam pustil do klietky acetofenón, báli sa aj napriek tomu, že s ním predtým nemali žiadnu skúsenosť a jeho vôňu nepoznali. Keď sa vedci pozreli na príslušné časti ich mozgov, zistili, že ich čuchové bunky, reagujúce práve na acetofenón, sú posilnené. To je jedna ukážka dedičnosti získaných vlastností. Nie je normálne, aby sa myši báli nejakej vône, pokiaľ s ňou nemajú spojenú negatívnu skúsenosť. Ale na tieto myšky sa preniesla od ich rodičov.
Máte ešte ďalší príklad, dokazujúci, že sa dajú dediť aj vlastnosti, ktoré získali rodičia až počas života?
To isté môžeme pozorovať aj pri rastlinách. Existuje experiment, na ktorom sa podieľali aj vedci z Brna. Vzali jeden druh púpavy, vytvorili z neho rôzne husté porasty a potom sledovali, ako sa budú správať ich potomkovia. Keď boli rastliny vysadené nahusto pri sebe, ďalšie generácie rástli oveľa vyššie a mali rozsiahlejší koreňový systém. Jednoducho aby boli pripravené na to, že bude opäť tlačenica, a teda, že musia listy vystrčiť čo najrýchlejšie hore, aby ich nikto iný nezatienil a aby korene načerpali čo najviac živín.
Keď teda rastlina trpí a musí sa biť o miesto na slnku a o živiny, splodí silnejších a životaschopnejších potomkov?
Z tohto experimentu by sa to mohlo zdať, ale nie je to vždy tak.
Zostáva vám 89% na dočítanie.