StoryEditor

Jana Mládek Rajniaková má zbierku 270 svadobných šiat a každé nesú svoj jedinečný príbeh

29.05.2023, 00:00
  • Etnologička Jana Mládek Rajniaková (42) má najväčšiu zbierku historických svadobných šiat na Slovensku.
  • Čo sa začalo nevinne, otvorením starej skrine a objavom prvých šiat, je dnes na čísle 270. Biela zbierka nemlčí.
  • Hovorí o šesťdesiatych rokoch, keď sa móda odtrhla z reťaze, aj o vynachádzavosti žien za socializmu.
  • Použiť záclonu a namiesto výstuže sieťku na okná? No a? Svadobné šaty majú svoje príbehy, často veselé, dojímavé, ale aj nečakane dramatické. Čo sa stalo svadobnému závoju, že zmizol? A aký je príbeh svadobných šiat herečky Oľgy Belešovej?
  • Prečítajte si rozhovor publikovaný v magazíne Téma.

Ako sa z vás stala etnologička a odborníčka na odevnú etnológiu?

Počas svojich študentských čias na gymnáziu v Liptovskom Hrádku som bola členkou folklórneho súboru. Hrávala som v ňom na husliach. Tam ma to lízlo (smiech) a začalo ťahať k ľudovému odevu – hoci, mňa to asi vždy bavilo s „handričkami“. Kochala som sa ľudovým odevom, najmä keď sme so súborom odcestovali na festival, fascinovala ma farebnosť, ktorú som okolo seba videla, aj odevná skladba. Ovplyvnilo ma to natoľko, že som sa prihlásila na Katedru etnológie v Nitre (dnes Ústav manažmentu kultúry a turizmu, kulturológie a etnológie FF UKF v Nitre, pozn. red.), vyštudovala som na nej a tam som si urobila aj doktorát.

Ako znela téma vašej dizertačky?

Bola o tom, ako sa menila odevná kultúra dedín horného Liptova v povojnových desaťročiach, teda v čase, keď do nich začal prenikať mestský odev.

Niektoré kusy z jedinečnej zbierky svadobných šiat, si pozrite v galérii: 

O ktorých dedinách je reč?

Hybe, Východná, Važec a Štrba.

Na čo zaujímavé ste pri výskume prišli?

Napríklad na to, že Hybe – moja rodná obec – sa vyvíjali trošku inak. Kým Východná, Važec a Štrba boli prísne poľnohospodárske a ľudí živila výhradne pôda, Hybania boli aj remeselníci. Veľmi ich ovplyvnila nemecká kolonizácia. Hybe boli v trinástom až šestnástom storočí banským mestečkom a získali mestské privilégiá.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-22 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Slovenka vo Florencii: Hrdosť je tu prvá vec, druhá užívanie si. Zo sošiek Dávida sa však nenajete 02 - Modified: 2023-05-19 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Biologička: Rastliny majú niečo ako hmat a zrak, vnímajú farebné škály, ktoré nevidíme a rozhodujú sa 03 - Modified: 2023-05-17 05:30:00 - Feat.: 0 - Title: Rozhovor so spevákom a gitaristom z Inekafe, Vratkom: Veľmi sa mi páči aerolinková kultúra 04 - Modified: 2023-05-14 22:25:47 - Feat.: 0 - Title: Dominik György, chameleón medzi režisérmi: Filmovou tvorbou som ľudí pobúril už v štrnástich 05 - Modified: 2023-05-13 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Amar Ibrahim, odborník na prežitie: Pripravte sa na to, že v kríze zostanete úplne sami
01 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Jana Kirschner: V Británii sa mi vyčistili hodnoty. Tu vláda robí likvidačné opatrenia proti kultúre a ľuďom 02 - Modified: 2024-04-27 09:01:43 - Feat.: - Title: ROZHOVOR: Účasti na eurovoľbách by pomohlo spájanie hlasovaní. V Belgicku chodí voliť takmer 90 percent ľudí 03 - Modified: 2024-04-27 12:00:00 - Feat.: - Title: Po Slovensku anonymne ukrývajú peniaze na verejných miestach. Jeden fanúšik nás sledoval, hovorí dvojica z projektu Cash catch 04 - Modified: 2024-04-25 07:56:22 - Feat.: - Title: Seriál HN Chcem byť exportér: EXIMBANKA SR zvýhodňuje financovanie exportu v náročných časoch 05 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Komu sa oplatí kúpiť byt? V Bratislave stále nájdeme spomienkový optimizmus, tvrdí expert pre HN (rozhovor)
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
28. apríl 2024 13:43