StoryEditor

Rojalista Jakub Abrahám: Konštitučná monarchia je najlepšie zriadenie. Že prezident ľudí spája, je floskula

09.08.2024, 00:00
  • Kráľovský komentátor Jakub Abrahám (31) v rozhovore pre magazín Téma ponúka fascinujúci pohľad na aktuálne dianie v britskej kráľovskej rodine.
  • Má vôbec monarchia v dnešnom svete význam? A ak áno, má význam žiadať od nej, aby sa konečne trošku zmodernizovala?
  • Hovorili sme o nadčasovej príťažlivosti kráľovskej rodiny, fungovaní najúspešnejšej firmy na svete, ale aj údele tých, ktorí sa narodili ako druhí.
  • Ako sa má miláčik národa Catherine, princezná z Walesu, ktorá zápasí s rakovinou? Prečo je Camilla tou najlepšou kráľovnou, akú si len Británia mohla priať? V čom je kráľ Karol III. liberál a prečo je niekedy výzvou pre kráľovský protokol?

Nie je až také ťažké prísť na to, prečo ľudí fascinujú králi, princezné a vojvodovia. Okrem iného máme radi rozprávky. Ako je to u vás? Ako sa z vás stal rojalista?

Ten bol vo mne asi od narodenia, aj keď tento prívlastok mi dali najmä médiá a odvtedy to so mnou ide. Ale je pravdou, že ním naozaj som. Moja mama je novinárka a už ako dieťa ma vodila – respektíve som ju uprosil, aby ma vodila – do spoločnosti, na rôzne galavečery, na ktorých som si všímal aj pekné veci, ale aj faux pas. Skrátka, dosť skoro som začal vnímať etiketu a tá pochádza práve z kráľovského prostredia. Vždy som obdivoval kráľovnú Alžbetu II. a myslím si, že vášeň pre monarchiu a etiketu sa u mňa začala najmä vďaka nej.

Takže máte slabosť pre Alžbetu II.

Tak slabosť, to znie asi dosť zvláštne... Bola to bezpochyby najväčšia osobnosť moderných dejín. Myslím si, že keď sa povie kráľovná, pred očami sa nám všetkým zjaví práve ona, hoci tu nebola jedinou kráľovnou, mali sme tu aj Margarétu II., aj Beatrix. Alžbeta II. bola skrátka kráľovnou nás všetkých. Aj vďaka nej som sa začal zaujímať o kráľovskú rodinu, o monarchiu ako inštitúciu a nadobudol som presvedčenie, ktoré u mňa jasne trvá až dodnes.

Aké?

Že konštitučná monarchia je najlepšie zriadenie, aké môže byť. Mimochodom, všimnite si, že nie je dňa, aby v televíziách, ktoré sú nám blízke, nevysielali niečo, čo súvisí s britskou kráľovskou rodinou. Raz som sa na to zameral a zistil som, že len na ČT vysielajú štyri či dokonca päť programov o kráľovskej rodine týždenne. Nie všetky sú síce dobré, ale aj tak. Je to skutočný fenomén.

To, že nič nie je lepšie ako monarchia, znie veľmi smelo. Naozaj to tak cítite?

Ak sa bavíme o štátnom zriadení, tak rozhodne áno.

Aký má monarchia v 21. storočí zmysel?

Úprimne a bez pátosu, práve teraz v rýchlych dobách nestability, extrémov a chaosu sa ukazuje ako to najlepšie možné riešenie. Má niečo, čo republiky nemajú. Ak sa pozrieme na krajiny, ktoré sú monarchiami, máme odpoveď: stabilita, istota, kontinuita a najmä hlava štátu, ktorá nerozdeľuje, ale naozaj spája. Môžeme totiž tvrdiť, koľko len chceme, že prezident má ľudí spájať, ale je to len floskula. Prezident bude vždy rozdeľovať, lebo vždy vzíde z politickej strany alebo reprezentuje isté názorové či politické spektrum.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Líder Kremnických gagov: Hus nemohla byť na plagáte, lebo Husák, politici sa humoru stále boja 02 - Modified: 2022-05-28 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Komentátor Pavol Gašpar: Živé vysielanie je najrizikovejšia časť športovej žurnalistiky 03 - Modified: 2023-10-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Herečka Judita Hansman: Strach dokáže človeka priviesť do šialených vecí 04 - Modified: 2022-07-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Sigmund Freud bol falošným prorokom s vlastnou sektou, hovorila jeho vnučka
01 - Modified: 2024-08-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Odborník o manažovaní davu: Ako zvládať psychológiu davu a na čo byť pripravený na proteste či zápase? 02 - Modified: 2024-08-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Od decáku, drog k úspechu: Som precízny ako Monk, pravá frajerina je však sponzorovať svoj decák 03 - Modified: 2024-08-23 17:57:25 - Feat.: - Title: Český expert v USA: Harrisová a Walz vniesli do kampane zmenu, generujú oveľa pozitívnejšiu energiu než Trump 04 - Modified: 2024-08-23 09:00:00 - Feat.: - Title: Finančný analytik pre HN: Ak zarábate 1 500 eur v čistom, vaša rezerva by mala dosahovať 4 500 eur 05 - Modified: 2024-08-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Dievčatá, chlapci a zmätok pohlaví: Prečo rastie počet mladých, ktorí majú problém s pohlavnou identitou?
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
26. august 2024 09:14