StoryEditor

Čim si Laššáková znepriatelila LGBTI komunitu?

02.06.2019, 00:00
Stop financovaniu projektov pre LGBTI organizácie či bezprecedentné rozhodnutie. Tieto titulky svietili z médií v polovici mája.

Stop financovaniu projektov pre LGBTI organizácie či bezprecedentné rozhodnutie. Tieto titulky svietili z médií v polovici mája. Škrtom na podporu týchto organizácií bolo, že nedostali finančnú podporu v dotačnom programe pre oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva.

Ministerstvo neudelilo dotácie napriek posúdeniu odbornej komisie, ktorá udelila áno šiestim z ôsmich projektov. Výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko preto za neudelením videl osobné rozhodnutie ministerky kultúry.

Hovorkyňa rezortu Barbora Palovičová však vysvetľuje, že rozhodnutie komisie má iba odporúčací charakter a ministerka ho nemusí rešpektovať: „Projekty LGBTI boli v celkovej hodnote 50-tisíc eur.

Ministerka sa namiesto nich rozhodla v takmer rovnakej hodnote navýšiť projekty, ktorým bola navrhovaná nula, neboli predtým podporované vôbec či žiadali dotáciu vo veľmi nízkych sumách.“ Patrili k nim zdravotne ťažko postihnutí, hluchonemí či slepí.

Palovičová tiež kritizovala, že v slovenských médiách vírili klamlivé informácie. Nejde o prvý prípad, keď ministerka po odporúčaní komisie konala inak. Žiadostí chodí pravidelne obrovské množstvo „Táto téma je citlivá, býva často aj politicky zneužívaná. Mrzí nás, že sa to interpretuje tak, že túto skupinu chcela ministerka účelovo ohroziť,“ dodáva.

K projektom, ktorých sa Laššákovej rozhodnutie dotkne, patrí aj tohtoročný Filmový festival inakosti či Dúhový pride. Organizátori sa však už rozhodli hľadať sponzorov, oslovili Audiovizuálny fond a spustili crowdfundingovú kampaň. Aktivity sa tak budú realizovať aj napriek nepodporeniu zo strany ministerstva. Zmeny sa dotknú aj divadla Nomantinels.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

01 - Modified: 2022-07-28 11:29:50 - Feat.: - Title: Predtým stáli v radoch na vlak, ktorý ich odvedie z Ukrajiny. Dnes sa vracajú späť 02 - Modified: 2022-07-21 13:29:09 - Feat.: - Title: Na podanie žiadosti o dotáciu na obnovu hradov ostáva pár dní, upozorňuje Milanovej rezort 03 - Modified: 2022-07-20 11:08:40 - Feat.: - Title: Milanovej rezort navrhuje trvalo zrušiť povinné príspevky z autorských odmien a honorárov 04 - Modified: 2022-07-20 09:30:00 - Feat.: - Title: F*ck everyone else. Momentálne najlepšia ruská tenistka sa priznala, že je lesba a kritizovala vojnu 05 - Modified: 2022-07-15 11:31:16 - Feat.: - Title: Európska komisia žaluje Maďarsko za diskrimináciu LGBTQ ľudí a prístup k opozičnému Klubrádiu
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
08. august 2022 05:01