StoryEditor

Karol Šmidke patril ku komunistickej špičke, jeho náhla smrť zostáva dodnes záhadou

08.06.2022, 09:10

Jeho meno zapadlo v dejinách, no v 40. a 50. rokoch patril k najmocnejším komunistickým funkcionárom na Slovensku: po boku Gustáva Husáka či Ladislava Novomeského. Režim ho rovnako ako iných nakoniec zhltol. Za dodnes neobjasnených okolností.

Keď mal sedemnásť, dobrovoľne narukoval do prvej svetovej vojny. Štyri roky nato zas inicioval vzburu na námornej lietadlovej lodi: pod vplyvom revolúcie v Rusku povstal proti „kapitalistickým vykorisťovateľom“.

„Mal sklony k dobrodružstvu, no aj v tých najkrízovejších situáciách zachovával pokoj,“ opisovala pred pár rokmi svojho dedka pre Hospodárske noviny Tatiana Štibrányiová. A na vykreslenie jeho povahy vytiahla aj inú spomienku. Na servítku pribalenú k obedu, čo putoval k jej mame do pôrodnice – na ktorú tajne napísal „Tatiana“ a rozhodol tým o mene svojej prvorodenej vnučky.

„Tento nenápadný ,nátlak' bol preňho typický. Mama si to napokon ani nemusela všimnúť,“ smiala sa Tatiana Štibrányiová. Ale všimla si – a potom tú servítku roky opatrovala.

Idea spravodlivej beztriednej spoločnosti, ktorá v tej dobe nadchýnala najmä idealisticky založených intelektuálov, nebola pre Karola Šmidkeho mladíckym pobláznením. Prijal ju za základ, na ktorom postavil svoj život.

Komunista – zakladateľ

„Karola Šmidkeho môžeme zaradiť medzi najvýznamnejších slovenských komunistických funkcionárov povojnového obdobia,“ píše v štúdii, ktorá vyšla v časopise Pamäť národa, historik Branislav Kinčok. „Jeho postava upadla v posledných dvoch desaťročiach do zabudnutia úplne neprávom, pretože jeho vplyv na politický a spoločenský život na Slovensku v rokoch 1944 – 1950 je porovnateľný s jeho kolegami z povstaleckého vedenia Komunistickej strany Slovenska – Gustávom Husákom a Ladislavom Novomeským.“

Akurát mal menej šťastia. Kým spomínanú dvojicu priviedla komunistická ideológia „len“ do väzenia, Šmidkeho pripravila o život. Teda – s najväčšou pravdepodobnosťou.

Na svet prišiel 21. januára 1897 vo Vítkoviciach (dnes súčasť Ostravy) v rodine baníka. Keď mal dva roky, rodina sa presťahovala do bosnianskeho banského mesta Krek. Tu Karol Šmidke strávil detstvo, vyučil sa za banského stolára – a získal doživotne vrelý vzťah k Juhoslávii. Keď sa mu o pár rokov neskôr narodil prvý syn, dal mu meno Dragutin.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.
23. jún 2022 11:07