Keď sa Michal Zátopek presťahoval za svojou partnerkou zo Slovenska do Prahy, netušil, ako sa mu zmení život. Po niekoľkých rokoch v českej metropole si uvedomil, že už nejaký čas nebol na preventívnej prehliadke, a tak zašiel za lekárom. Ten mu pri rutinnej kontrole nahmatal na krku niečo, čo sa mu nepáčilo, a poslal ho na ďalšie vyšetrenia.
„Nemal som dovtedy žiadne zdravotné problémy, takže pre mňa, samozrejme, objav útvaru na štítnej žľaze bol obrovský šok,“ opísal muž pre cyklus článkov Môj boj s chorobou pre portál iDNES.cz.
A hoci sa spočiatku zdalo, že nádor bude nezhubný a postačí odobrať jeden lalok štítnej žľazy, lekár sa rozhodol diagnostiku dokončiť a pri treťom vyšetrení odobral väčšiu vzorku tkaniva z nádoru a okolia.
„Vtedy sa ukázalo, že nádor skutočne zhubný je a že zasahuje čiastočne mimo puzdra, čo mierne komplikovalo celý následný zákrok,“ opísal dôslednosť odborníka Michal Zátopek a dodal, že kvôli typu nádoru bolo jasné, že okrem chirurgického odstránenia celej žľazy s nádorom musí podstúpiť aj následnú terapiu rádiojódom, ktorá odhalí a odstráni prípadné zvyšky tkaniva štítnej žľazy, ktoré by mohli spôsobiť ďalšie bujnenie.
Pochopiteľne mal strach. Zákrok však, našťastie, dopadol na výbornú a takisto ďalšia liečba. „Vytrvalý boj lekárov o moju štítnu žľazu mi pomohol nielen dôverovať odborníkom, ale tiež sa na môj doterajší život pozrieť z inej perspektívy. Dozvedel som sa, že rozvoj rakoviny môže byť spojený so stresom, ktorého som ako majiteľ dvoch firiem zažíval v práci naozaj dosť,“ vrátil sa k možným príčinám.
Jeho príbeh je v mnohom poučný. Nielenže je dôkazom toho, aké dôležité je pravidelne absolvovať preventívne prehliadky, pretože môžu byť život zachraňujúce.
No najmä zdvíha pomyselný varovný prst nad všetkými, ktorí už dopredu hádžu rukou nad tým, že problémy so štítnou žľazou sa ich určite netýkajú. Pretože aj keď sa ochorenie tohto orgánu násobne viac dotýka žien, nie je rozhodne iba ich doménou. A o to viac môže zaskočiť práve mužov, ale aj mladšie ročníky.
„U detí sa okrem bežných príznakov objavujú navyše ešte poruchy rastu a poruchy puberty,“ upozornila v online rozhovore pre portál iDNES.cz internistka a endokrinologička Alice Zadražilová.
V galérii nájdete mýty o štítnej žľaze:
Studnica hormónov
Čo to vlastne tá štítna žľaza je? A prečo by nás malo trápiť, keď nás trápi? Ide o žľazu s vnútorným vylučovaním, je súčasťou nášho endokrinného systému a hoci patrí k väčším v našom tele, v skutočnosti je pomerne drobná, u dospelého človeka váži len okolo desať až dvadsať gramov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.