Zápal je prastará a osvedčená zbraň. Organizmus cicavcov ju mimoriadne účinne používa na zneškodnenie votrelca. Prinajmenšom ten ľudský je však čoraz viac vystavovaný doteraz len málo známej skúsenosti: nepriateľa prichádzajúceho nie zvonku, ale zvnútra. Hoci ide o čiastočne zjednodušené konštatovanie, v zásade platí: jedným z najnebezpečnejších votrelcov 21. storočia je nadmiera jedla.
Tuk plodí zápal
Na stránkach nášho magazínu sme to zopakovali už viackrát, ale treba to podčiarknuť vždy nanovo. Zápal sám osebe je dobrý. Problémom je, keď tento obranný proces neprebehne tak, ako má. Stať sa to môže pri príliš veľkom poranení či vtedy, keď sa akútny zápal z rozličných dôvodov premení na chronický. Ten je aj témou dnešného článku.
Zaujímať nás však bude len jeho špecifický typ, nazývaný skrytý, subklinický či zápal nízkeho stupňa. Ide o stav prakticky nemerateľný obvyklými CrP metódami – aj preto ten zľahka ezoterický prívlastok skrytý – telo v ňom však neustále produkuje zápalové látky, ktoré poškodzujú tkanivá. Vrátane toho mozgového.
A lekári a vedci ho identifikujú v pozadí čoraz väčšieho množstva ochorení, onkologickými počnúc a srdcovocievnymi končiac. Najnovšie štúdie ho dokonca rozoznávajú aj ako významný faktor pre vznik schizofrénie či iných psychiatrických ochorení.
Spúšťačov zápalového tlenia v našom organizme existujú desiatky. Vysoká kvantita a nízka kvalita stravy však medzi nimi jednoznačne dominujú. Práve táto kombinácia totiž najspoľahlivejšie vedie k vzniku nadváhy, teda telesnému stavu s prebytkom tukového tkaniva, ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.