Nový výskum publikovaný v Science of the Total Environment mohol nájsť potenciálne vysvetlenie niektorých z týchto výhod: Ľudia žijúci v oblastiach obklopených prírodou majú tendenciu mať mladší biologický vek.
Dlhšie teloméry
„Táto štúdia bola pokusom kvantifikovať priaznivé vplyvy zeleného priestoru na bunkovej úrovni a rozsah, v akom môže zelený priestor pomôcť kompenzovať škody na životnom prostredí,“ hovorí sociálny ekológ Aaron Hipp zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne.
Pri skúmaní 7 827 ľudí a ich domáceho prostredia vedci zistili, že tí, ktorí žijú v oblastiach zaplnených väčším počtom parkov, záhrad, stromov a inej vegetácie, mali dlhšie teloméry – oblasť v sekvenciách DNA spojenú s dlhovekosťou. „To platilo bez ohľadu na rasu, ekonomické postavenie, či boli pijani alebo fajčiari,“ vysvetľuje Hipp.
Teloméry sú opakujúce sa časti DNA nachádzajúce sa na koncoch každého z našich 46 chromozómov, ktoré bránia genetickej molekule, aby sa rozmotala ako plastové konce šnúrok od topánok. Zakaždým, keď sa bun...
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
Zostáva vám 85% na dočítanie.