Ako zvládnuť zimu v zdraví?
Treba reagovať na vplyvy zvonku. Mali by sme teda kompletne obmedziť studené jedlá, nedať si na raňajky jogurt alebo mlieko vytiahnuté z chladničky, a privádzať do tela šťavy. Nemusíme nad tým príliš premýšľať, ale jednoducho sa pozrieť, čo nám práve príroda ponúka: tekvica, koreňová zelenina, chren, reďkovky, koreň púpavy či lopúcha, jablká, hrušky. Jablko je najdokonalejšie jesenné ovocie, ktoré nám poslúži až do konca zimy.
Radila by som preto zaobstarať si dobrú zásobu nechemizovaných jabĺk. Fungujú tiež ako probiotiká, ktorými vyživujeme črevné mikroorganizmy. Je dobré podporiť zdravie čriev, aby telo zvládlo vydať väčšiu a kalorickejšiu zimnú stravu a malo dobrú obranyschopnosť. V črevách sídli okolo sedemdesiat percent imunitných buniek a vzniká v nich deväťdesiat percent hormónu šťastia serotonínu, takže s trávením súvisí aj naša psychika.
Spomenuli ste psychiku. Zima, s najkratšími dňami v roku, na nálade práve nepridáva...
Keď sa dobre zazimujeme, budeme odolnejší nielen fyzicky, ale aj psychicky. Pomôcť môžu aj mnohé bylinkové čaje, napríklad z harmančeka, lipy, dobromysle a ľubovníka. Keď si urobíme čaj z bylín nazbieraných v lete, keď bolo slnko v plnej sile, prinesieme si trochu slniečka do hrnčeka. Môžeme potom mať podobný zážitok aj v zime.
Čo vás bezkonkurenčne zahreje?
Slepačí vývar s množstvom koreňovej zeleniny a čiernym korením. Keď prídem premrznutá zvonku, dám si nohy do lavóra s hor...
Zostáva vám 85% na dočítanie.