Túžime po rýchlych a bezbolestných riešeniach. Zvlášť v stave, ktorý je predmetom našej témy: keď nám celostne dochádza (či dávno došla) šťava a naša imunita prestáva byť spoľahlivým štítom proti patogénom.
Veľká časť z nás v takej chvíli hľadá pomoc vo výživových doplnkoch. Logiku to má. Zvlášť, ak spadáme do vyššej vekovej skupiny, riziko, že nám chýba niektorý z kľúčových mikronutrientov, nie je vôbec malé. Otázka znie – ktorý? Bez znalosti správnej odpovede totiž riskujeme, že si svoj stav ešte zhoršíme.
Pozrite sa na krv
„Je známe, že doplnky nie sú bez rizika,“ vyjadril sa pre HN magazín biochemik Pavel Blažíček, externý odborný konzultant kliniky IPPM. „V tele môžu mať silný účinok. Doplnky môžu ľudia tiež kombinovať s liekmi na predpis či inými doplnkami, a to spôsobmi, ktoré by mohli zapríčiniť problémy.“
Paradoxom je, že investovať do precízneho biochemického vyšetrenia hladín mikronutrientov (analýza krvi v rámci bezplatnej preventívnej prehliadky nám tieto informácie neposkytne) sa navyše aj finančne vyplatí oveľa viac než pármesačná – a v podstate náhodná – investícia do výživových doplnkov.
Štatisticky najviac ľudí trpí deficitom vitamínu D (ten si môžete bez rizika nasadiť vo forme výživových doplnkov, ba dokonca je to žiaduce) a B12 (tu už sa nepoučené experimenty neodporúčajú).
Nedostatočným vstrebávaním druhého spomínaného vitamínu so zásadným významom pre správnu funkciu nervového systému a krvotvorbu sú ohrození ľudia s atrofickou gastritídou (podmienenou infekciou Helicobactera pylori), čo podľa odborníkov znamená až dve tretiny populácie.
K ďalším rizikovým skupinám patria jedinci s ochoreniami tenkého čreva vrátane celiatikov a pacientov s Crohnovou chorobou či s takzvaným patologickým osídlením tenkého čreva baktériami (tzv. syndróm SIBO) – ktorých počet neustále stúpa. Deficit B12 je mimoriadne častý aj v starších vekových skupinách.
„V Amerike sa robil výskum, na základe ktorého sa zistilo, že až 60 percent seniorov ho nemá dostatok,“ komentuje Pavel Blažíček. Ak sú jeho hodnoty v tele mimoriadne nízke, zaručene to bude mať zásadný dosah na našu vitalitu.
Výskum Hany Matějovskej Kubešovej z Kliniky interny, geriatrie a praktického lekárstva MU a FB Brno-Bohunice, zameraný na seniorov a seniorky nad 65 rokov, popri vitamíne D zachytil silný defici...
Zostáva vám 85% na dočítanie.