Sme v kríze, vystresovaní, pociťujeme bezmocnosť. Nerozumieme našim spoluobčanom a neraz ani našim najbližším. A tí vnútorne najpoctivejší z nás by dodali, že občas ani sebe samým. Svet sa ženie vpred v besnom tempe a my strácame pôdu pod nohami.
Staré zručnosti už nezaručujú, že uspejeme, potrebujeme si osvojiť nové. A až príliš veľa z nás netuší, ako sa dopracovať k toľkej kreativite, flexibilite, empatii, či kritickému mysleniu, ktoré od nás 21. storočie vyžaduje. Vedci majú v tejto situácii nečakanú radu: skúste meditovať.
Ako sa rodí dôvera
„Mäkké zručnosti na základe tvrdých dát.“ Tak prezentuje Olívia Hurbanová svoj koncept Future skills. V podstate robí to isté, ako „bežní“ kouči či motivátori: vysvetľuje, ako počúvať, ako byť kreatívnym, či tolerovať inakosť.
No kým jej kolegovia z branže často zápasia s nezáujmom publika, ona sa stretáva skôr s opačnými reakciami: Ako to, že sa toto dozvedám až v päťdesiatke? Prečo sa to neučí už v škole? Dôvod vidí v tom, čo ju aj motivovalo vydať sa na túto cestu: opiera sa výlučne o vedecké zistenia. „Softskillové školenia sú často založené na učení určitých techník, ale pokiaľ sa ľuďom neobjasnia mechanizmy v ich pozadí, nedôverujú im,“ argumentuje.
Aj meditácia ešte donedávna patrila do ríše čistej viery, či, ak chcete, iraci...
Zostáva vám 85% na dočítanie.