StoryEditor

Skryté riziká prechladnutia: Ako zvládnuť a nepodceniť virózu a kedy zbystriť pozornosť

30.12.2022, 00:00
  • Niet rozšírenejšej choroby na svete. No zároveň ani podceňovanejšej.
  • Viróza, či ľudovo prechladnutie, môže v našom tele narobiť väčšiu paseku, ako sa väčšina z nás nazdáva. A práve prichádza jej čas. Na čo si dať pozor?
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN magazíne.

Realita má zmysel pre humor. A tak článok o prechladnutí píšem prechladnutá. A aby som bola úplne úprimná, azda prvý raz v živote, prinajmenšom tom dospelom, sa k nemu staviam naozaj zodpovedne. Nebyť pracovného zadania, zrejme by som po negatívnom teste na covid skúšala svoju malátnosť spätú s nádchou a pocitom zimy jednoducho prebiť. Kávou či rýchlou prechádzkou. Lebo veď potrebujem zohnať darček na narodeninovú oslavu, lebo veď mi dokopy nič nie je.

Naštudované informácie ma zastavili. Účasť na večierku som zrušila, do mesta po darček sa nevybrala a úprimne sa spýtala svojho tela, čo by teda potrebovalo. Odpoveď, ktorú som zachytila, znela približne takto: navar si indickú šošovicovú polievku so zázvorom, polež si poobede dve hodiny v posteli, a prosím ťa, poriadne sa napi.

Pocítila som tiež doslova chuť na vitamíny: v podobe zeleniny, ovocia a dokonca i tabletiek. Takú naozaj živú, ako inokedy na šúľance s makom. Dnes je tretí deň od prvých príznakov a ja sa, až na miernu nádchu, cítim fit. Fyzicky aj psychicky. A s plnou vážnosťou konštatujem: takto výdatne som si neoddýchla ani počas letnej dovolenky.

Zrodené z vírusov

Prechladnutie. Všetci intuitívne vieme, čo tento termín označuje, no nezaškodí aj exaktná analýza. Imunológ a alergológ Martin Hrubiško opísal jeho prejavy pre odborný časopis Ambulantná terapia nasledovne: „Prichádzajú z plného zdravia a majú rýchly nástup, priebeh aj rekonvalescenciu.

Medzi typické príznaky patrí škriabanie až silná bolesť v hrdle, dráždenie v nose, kýchanie, vodová nádcha, upchávanie nosa, zatekanie hlienov do hrdla, kašeľ – suchý aj vlhký, rezanie v očiach, slzenie, subfebrilná teplota (v hodnote 37 – 38 stupňov Celzia, pozn. red.) s únavou, niekedy aj horúčka, triaška.

Poradie, v akom symptómy prichádzajú, môže byť rôzne. Najčastejšie stav začína škriabaním v hrdle alebo nádchou, vzácnosťou však nie je ani náhly nástup triašky a horúčky, ostatné prejavy môžu prísť neskôr....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-10-18 14:01:00 - Feat.: 0 - Title: Produkty na vyrovnávanie vlasov zvyšujú riziko jedného druhu rakoviny, tvrdí štúdia 02 - Modified: 2022-10-21 08:55:00 - Feat.: 0 - Title: Imunita stojí za rozhodnutím, akého partnera si vyberieme, hovorí lekárka
01 - Modified: 2024-03-01 23:00:00 - Feat.: - Title: Tvorba Lucie Marčanovej: Minimalistické diela so svojským rukopisom inšpirované prírodou 02 - Modified: 2024-03-02 06:00:00 - Feat.: - Title: Želatína nie je skvelá len pre vaše kosti: Pomôže aj pri týchto zdravotných problémoch aj s estetikou na tvári 03 - Modified: 2024-03-01 10:16:52 - Feat.: - Title: Žena spadla do najsmrteľnejšej rastliny na svete. Mala som pocit, že horím zaživa, bolesť cítim aj deväť mesiacov po nehode 04 - Modified: 2024-02-29 12:00:00 - Feat.: - Title: Nedarí sa vám schudnúť? Možno máte tieto raňajkové zlozvyky, ktoré bránia v odbúravaní tukov 05 - Modified: 2024-02-29 11:00:00 - Feat.: - Title: Bizarné veci, ktoré robia známi speváci, aby neochoreli počas turné. Do zdravia svojich hlasiviek investujú stovky tisíc
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
02. marec 2024 19:51