Flickr
StoryEditor

Sú granátové jablká prameňom mladosti? Obsahujú zázračnú zložku posilňujúcu svaly

15.07.2016, 00:00
Autor:
mabmab

Aj keď vyzerajú granátové jablká skromne, ukrývajú tajomstvo dlhého a zdravého života. Vedci tvrdia, že ovocie zo stredného Východu obsahuje zázračnú zložku, ktorá posilňuje svaly, bojuje proti starnutiu a predlžuje život, píše portál dailymail.co.uk.

Vďaka experimentom na červoch a myšiach vznikli výsledky, ktorú sú „úžasné“ a po zvieratách prišli na rad ďalší testeri. Dokonca aj niečo také jednoduché ako spevnenie svalov by mohlo znížiť počet pádov starších ľudí a zvýšiť nezávislosť ľudí žijúcich vo svojich domovoch. Švajčiarski vedci tvrdia: „Veríme, že tento výskum bude míľnikom v boji proti starnutiu.“

Ich vzrušenie sa sústreďuje predovšetkým na schopnosti v zložkách granátového jablka, ktoré dokážu udržať mitochondrie, teda drobné energetické balíčky, ktoré poháňajú naše bunky a dobíjajú ich. Za normálnych okolností mitochondrie starnú spolu s vekom a v súvislosti s tým dochádza aj k ochabnutiu svalov.

Mladosť vďaka zložke urolitín A
Chemikálie v granátových jablkách sa menia na zlúčeninu urolitín A podobnú chrobákom v črevách. Urolitín A následne pomáha telu recyklovať spomínané odvodnené energetické balíčky, dobíja bunky a starnutie udržiava na uzde.

V jednom z experimentov, v ktorom dali červom urolitín A, sa ich život predĺžil o 50 percent. V ďalšom zas staršie myši fungovali o 42 percent dlhšie a to len vďaka šiestim týždňom liečby. Už aj u ľudí sa začali testy a vzhľadom k tomu, že testy u červovo a myší boli úspešné, vedci predpokladajú úspech.

Granátovým jablkám sa už teraz pripisuje množstvo zdravotných výhod vrátane zníženia krvného tlaku aj posilnenia kostí. Jedno z najstarších ovocí na svete sa považuje aj za symbol plodnosti, smrti a večnosti. Niektorí dokonca veria, že zakázaným ovocím v rajskej záhrade Eden bolo práve granátové jablko.

Ak už teraz chcete vyštartovať do obchodu a nakúpiť si haldy tohto chutného ovocia, spomaľte. Granátové jablko totiž neudrží starnutie pleti tak, ako si to niektorí mylne predstavujú. Dôvodom je, že množstvo urolitínu A v tele po zjedení granátového jablka závisí od toho, ako funguje črevo a jeho chrobáky u každého človeka.

Aj s ohľadom na tieto skutočnosti výskumníci z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne založili spoločnosť vyrábajúcu kapsule s urolitínom A. aj tu sú experimenty na ľuďom v plnom prúde. 30 testerov si každé ráno dá jednu kapsulu spolu s raňajkami. Ak bude štúdia úspešná, kapsule sa uvedú na trh ako doplnok na udržanie svalov u ľudí nad 50 rokov.

Výskumník Patrick Aebischer sa vyjadril, že ide o úplne prírodnú látku, ktorej vplyv je silný a merateľný. Spoluautor štúdie Johan Auwerz ho doplnil: „Nutričné prístupy otvárajú územia, ktoré tradičná farmácia nikdy preskúmala. Je to pravda a posun vo vedeckej paradigme.“ Tí, ktorí nemajú radi granátové jablká, môžu na výmenu skúsiť vlašské orechy, maliny aj černice, keďže všetky tieto potraviny obsahujú zázračnú prísadu, aj keď len v menších množstvách.

01 - Modified: 2022-08-12 09:53:50 - Feat.: - Title: Trocha LSD pre zdravie? Povzbudivé výsledky sú zrejmé v liečbe úzkostných stavov či depresií 02 - Modified: 2022-08-10 15:30:00 - Feat.: - Title: Nie ste náhodou aquaholik? Ako spoznať, že už to s pitím vody preháňate​ 03 - Modified: 2022-08-10 12:39:01 - Feat.: - Title: Nebezpečný dážď. Pršia na nás toxické látky, ukazuje nová štúdia 04 - Modified: 2022-08-10 12:00:00 - Feat.: - Title: Vedci varujú: Toto sú dva nové príznaky opičích kiahní, ktoré sa dajú ľahko prehliadnuť 05 - Modified: 2022-08-09 12:44:34 - Feat.: - Title: Jeden druh syra môže zachraňovať kosti. Podľa štúdie „zaženie“ osteoporózu
menuLevel = 2, menuRoute = style/gastro, menuAlias = gastro, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
12. august 2022 18:00