Trend nezdravo štíhlych modeliek je na ústupe. Čoraz viac módnych značiek si na propagáciu svojich odevov vyberá ženy a mužov oveľa priemernejších postáv – vrátane tých s nadváhou, neraz vyslovene obezitou.
Ide však o dvojsečnú zbraň. Na jednej strane tým vernejšie odrážajú realitu a nevystavujú ľudí tlaku takmer nedosiahnuteľného ideálu. Na druhej strane však medzi riadkami hlásajú: buď taký, aký si, je to v poriadku.
Nuž, v istom zmysle to v poriadku naozaj je: v tom, že naša hmotnosť nijako neovplyvňuje našu ľudskú hodnotu. Tá zostáva rovnaká, či máme 50 alebo 150 kíl. Keď je však reč o zdraví, tu už to jedno prestáva byť.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa s obezitou spája najmenej 236 ďalších ochorení. Od srdcovo-cievnych, cez nádorové, až po neurologicko-psychiatrické. „Každý kilogram navyše zvyšuje výskyt cukrovky 2. typu, vysokého krvného tlaku, porúch metabolizmu tukov.
Zvýšenie hmotnosti o desať kilogramov vedie k nárastu rizika srdcovo-cievnych ochorení o dvanásť percent, k zvýšeniu systolického krvného tlaku o 3 mmHg a diastolického krvného tlaku o 2,3 mmHg, tiež k nárastu výskytu zlyhávania srdca, rizika nepravidelnej činnosti srdca, k zvýšeniu výskytu cievnych mozgových príhod.
Zvyšuje sa aj riziko nádorových ochorení, ako aj riziko rozvoja Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Pri obezite trpí každý jeden orgán v tele,“ vyjadrila sa pre HN magazín obezitologička a dietologička Ľubomíra Fábryová.
A hoci sa aj v súvislosti s Covidom-19 o nej začalo hovoriť omnoho viac, mnohí Slováci ju vytrvalo vnímajú len ako estetickú záležitosť. Prípadne sa vyhovárajú na svoju genetiku. V rovných deväťdesiatich percentách prípadov však ide o plané – a vysoko nebezpečné – alibi.
Výzva miernosti
V pásme nadhmotnosti, vrátane obezity, sa nachádzajú približne dve tretiny slovenskej dospelej populácie. Sedem z desiatich slovenských mužov vo veku 18 až 64 rokov a šesť z desiatich slovenských žien rovnakého veku má nadhmotnosť alebo obezitu.
Jeden zo štyroch mužov a jedna zo štyroch žien má obezitu, teda BMI viac ako 30 kg/m2. Tretí stupeň obezity s BMI viac 40 kg/m2 má viac ako jedno percento slovenskej dospelej populácie s prevahou žien, čo predstavuje v absolútnych číslach asi 33-tisíc osôb.
Ako spomíname už v perexe, štyria z piatich ľudí vyvinuli prinajmenšom raz (a zvyčajne oveľa viac ráz) vo svojom živote úsilie schudnúť. Úspešných pritom bola len pätina z nich.
Zostáva vám 76% na dočítanie.