V kníhkupectve Blackwell (v ktorom nakupuje Bill Clinton, keď je v Oxforde) musím životopis Philipa Rotha chvíľu hľadať. Najočakávanejšiu biografiu jedného z najväčších moderných spisovateľov by pritom človek čakal na prominentnom mieste. Za normálnych okolností.
Jej autor – Blake Bailey – bol však obvinený zo znásilnenia, a tak ani nie mesiac po tom, čo sa viac ako osemstostranová kniha cenami ovenčeného životopisca objavila, ju prestížny nakladateľ WWNorton začal v USA sťahovať z predaja.
A zastavená bola tiež distribúcia audioknihy. Čitateľ, ktorý sa na životopis amerického titana tešil deväť rokov, v Amerike naraz nemal nárok sa k nemu dostať. A nemal by nárok vôbec – keby knihu neprevzalo Skyhorse Publishing, vydavateľstvo kontroverzných titulov: napríklad životopisu Woodyho Allena.
Poriadny ako meštiak
Philip Roth si svojho životopisca sám vybral, osem rokov s ním konverzoval a umožnil mu prístup k svojim priateľom, príbuzným i osobnému archívu. Nikto iný nemal a po smrti Rotha už nikdy nebude mať rovnakú možnosť opísať a oceniť životopis literárneho velikána.
A ctižiadostivý Blake Bailey splnil zadanie: nesnažil sa postaviť Rothovi pomník, ale čítavo a podrobne ho opísal. Roth ako študent mimoriadne nevynikal.
Ale ako tínedžer, ktorého sa židovský otec snažil držať nakrátko, mal šťastie: šiel na univerzitu v Chicagu, kam bolo následkom McCarthyho poľovačky na komunistov uprataných mnoho vynikajúcich profesorov.
S ich pomocou si uvedomil, že chce byť spisovateľom – a k svojmu cieľu pristúpil s tvrdohlavosťou Flauberta či Hemingwaya. Život Philipa Rotha bol plný žien, priateľov, áčkových celebrít. Ale všetci v ňom hrajú druhé husle. Jeho sústredenie, jeho najcennejší čas patrili písaniu, literatúre.
Deň za dňom, rok za rokom. Nad stolom na požičanej chalupe priateľa Williama Styrona našiel Roth pripichnutý Flaubertov výrok: „Vo svojom živote buď poriadny a pravidelný ako meštiak, aby si mohol byť neviazaný a originálny v práci.“
Roth každý rok pri písacom stole presedel 340 dní, napísal 30 románov. Každý jeho román mal najmenej štyri, často päť verzií, ktoré neúnavne prepisoval. Svoj posledný román prepísal dvanásťkrát.
Zostáva vám 85% na dočítanie.