Existuje návod na šťastný život? V podstate áno, ale... Ono „ale“ nie sú alibi, ako postupne vyplynie aj z nášho článku. Na jednej strane má ľudstvo k dispozícii skutočne pomerne spoľahlivé poznatky o tom – v 21. storočí zväčša aj vedecky podložené –, čo pocit šťastia štatisticky zvyšuje a čo znižuje.
Tu je výber niekoľkých z nich: najväčšiu radosť nám robí sex s milovaným človekom; bez kontaktu s prírodou chradneme psychicky aj fyzicky; pohyb vyplavuje endorfíny šťastia; koncert a divadlo nás robia šťastnejšími ako film; najväčším zdrojom naplnenia sú fungujúce vzťahy; už po krátkom prezeraní príspevkov na sociálnych sieťach náš pocit spokojnosti prudko klesá.
Na druhej strane však štatistiky nijako nenasvedčujú tomu, že by existencia týchto „návodov“ mala za dôsledok zvýšenie počtu šťastných ľudí. Ako je to možné?
Zmena, nie zázrak
V prvom rade chceme spolu s odborníkmi podčiarknuť: oboznámiť sa s týmito „návodmi“ je rozhodne dobré, človek prinajmenšom načerpá inšpiráciu a dozvie sa, ako sa v „umení žiť“ vyhnúť najhrubším chybám. S jednou výnimkou: ak nemá ambíciu preniesť čokoľvek z toho do praxe.
Je totiž dokázané, že pokiaľ hromadíte množstvo teoretickej múdrosti, no neaplikujete ju na vlastný život, tieto vedomosti vás budú o pocit šťastia skôr oberať než ho zväčšovať. Samo poznanie toho, čo funguje, náš život automaticky nezmení.
Slovami psychológa Dalibora Špoka: „Ako zmeniť svoj život? Robením zmien. Zmena bez zmeny je zázrak, nie zmena.“ Na pôde portálu psychologie.cz takto radí konkrétnej klientke, ktorá sa zveruje, že je nonstop nešťastná, a uvádza aj „objektívne“ dôvody pre svoj stav, okrem iného sociálnu fóbiu:
„Náš cieľ nie je prežiť ďalší deň. Musíme vedieť byť tam, kam práve sme týmto dňom vedení, čo najkvalitnejšie. Čo je to za heslo, ‘sociálna fóbia‘? Ospravedlňuje niečo? Prečo nepozdraviť cudzieho pána? Pretože sa bojím. Nerobím niečo, pretože mám nepríjemný pocit. Urobím niečo iné, pretože mám príjemné nutkanie.
Zostáva vám 73% na dočítanie.