Sčítania obyvateľstva v minulosti: Zisťoval sa aj počet zvierat, v Uhorsku sa cenzu bránila najmä šľachta
Historik Ján Golian v rozhovore približuje, ako prebiehali sčítania v minulosti a na čo všetko slúžili.
Historik Ján Golian v rozhovore približuje, ako prebiehali sčítania v minulosti a na čo všetko slúžili.
Na našom území žili Kelti asi o dve storočia dlhšie ako v okolitých krajinách. A najdlhšie sa udržali práve tí, ktorí žili v horách severného Slovenska.
Má neuveriteľných 92 rokov a je posledným žijúcim zakladajúcim členom Lúčnice.
„Ľudia si predstavujú pád civilizácie ako skazu, po ktorej zostanú len ruiny. Kolapsy však – až na výnimky – nepriniesli definitívny koniec danej civilizácie,“ hovorí archeológ a historik Branislav Kovár, autor knihy Sila zániku, v ktorej približuje, prečo niektoré civilizácie padajú ako pieskové hrady. V dôsledku čoho zanikol svet Mayov? Hrozí skaza aj našej spoločnosti? Ktoré civilizácie kolaps zvládli a čo im pomohlo prežiť?
Keď Liga za duševné zdravie urobila pred pár mesiacmi na Slovensku prieskum o úzkosti, ani jeden z opýtaných neuviedol, že by jej nebol vystavený vôbec.
Jej život bol krátky a vášnivý. Avšak bez všetkých tých životných peripetií by jej šansóny neboli také úchvatné. Edith Piaf by 19. decembra oslávila 105 rokov, dožila sa však len štyridsiatich siedmich.
„Boli sme ako rockové hviezdy, vypredávali sme Pasienky,“ spomína herec, moderátor a zabávač PETER MARCIN (54) na časy, keď spolu s Andym Krausom zapĺňali so svojím kabaretom športové haly po celom Slovensku.
Ak totiž súhlasíme s tvrdením, že v demokracii sú politici obrazom spoločnosti, pričom spoločnosť tvoríme my, čo všetko to o nás vypovedá?
Dnes, keď sa plasty čoraz viac dostávajú do nemilosti, sa hľadajú ekologickejšie alternatívy, ako baliť potraviny. Jednou z nich je včelobal, ktorý si hravo zvládnete vyrobiť aj sami doma.
Letná dovolenková sezóna je definitívne za nami. V dôsledku pandémie bola celkom iná ako predchádzajúce, mnohí Slováci poslúchli odporúčanie odborníkov a dovolenkovali doma.
Starovekí Egypťania mali jednu zvláštnu vlastnosť, ktorej sa v odbornej literatúre hovorí horror vacui – báli sa prázdneho priestoru, a preto všetko potrebovali vyplniť nápismi a výjavmi. Vďaka tomu nám však zanechali veľa cenných informácií.
Nedávno odišiel z opery Slovenského národného divadla pre nevyliečiteľné ochorenie skleróza multiplex.
Od momentu, ako sa stal Napoleon Bonaparte cisárom, sa čoraz viac správal ako klasický monarcha – až na jeden špecificky prípad, svoj vzťah s vojakmi.
Bol ambiciózny a vyslovene oportunista, čo vidieť na každom jeho čine, ak zbadal príležitosť, tak ju nepremeškal a chopil sa jej.
O vitamínoch hovoríme často, hlavne v súvislosti so správnou výživou či s prevenciou ochorení.
Najjasnejšie zažiarila tento rok počas predvolebných debát, keď musela v štúdiu skrotiť silné egá súperiacich predsedov politických strán.