V národe podnecujú melanchóliu, lenivosť, pesimizmus, zápecníctvo. Práve toto boli dôvody prečo boli cestoviny pranierované talianskymi futuristami.
Fašisti ich odmietali z iného prozaického dôvodu: krajinu činili závislou od dovozu, zatiaľ čo by sa mala nad ostatnými týčiť vo svojej heroickej sebestačnosti. Preto sa obe hnutia snažili v tridsiatych rokoch minulého túto tradičnú potravinu nahradiť ryžou.
Len máloktorý národ na svete je s touto potravinou spätý tak ako Taliansko. Spaghetti, ravioli, tagliatelle... Konzervatívne odhady počítajú s tým, že talianska kuchyňa pracuje s viac ako štyristo druhmi cestovín.
Každý druh má svoj význam, špecifické spracovanie a sprevádza ho konkrétny recept. Zdá sa preto až neuveriteľné, že by s takou obľúbenou a univerzálnou národnou pochúťkou niekedy chceli Taliani skoncovať.
Lenže tridsiate roky minulého storočia boli v Taliansku dynamickým obdobím, plným zásadných zmien. Korporativistická diktatúra, zošnurovaná spoločnosť, represie, dobyvateľské vojny v Afrike.
Staré malo ustúpiť novému a zmeny sa mali dotknúť aj toho, čo mal národ na tanieroch. Na smetisku dejín mala ako prežitok dávnych a zaostalých čias skončiť aj potravina závislá na importoch - cestoviny.
A najhlasnejším prorokom tejto gastronomickej revolúcie sa stal Filippo Tommaso Marinetti.
Nový národný poriadok musí byť sebestačný
Dramatik, prozaik, básnik, predovšetkým hrdý teoretik futurizmu, filozoficko-umeleckého avantgardného smeru, ktorý vsádzal na popretie všetkého minulého, na búranie hraníc a ničenia zažitých konvencií.
"Prehlasu...
Zostáva vám 85% na dočítanie.