Vojto Artz, prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov, šéfkuchár spoločnosti Metro Cash & Carry Slovakia
- Zdvorilosť voči obsluhe
Pri príchode do podniku sa pozdravte, to je prvá vec, ktorú radí známy slovenský šéfkuchár Vojto Artz. Ďalej pripomína, že „nezdvorilý zákazník obsluhu len zbytočne preháňa a rieši si na nej svoje komplexy a často si vylieva zlosť z dlhého čakania na jedlo na obsluhe“.
Medzi veci, ktorým by sa ľudia pri návšteve reštaurácie mali vyhnúť, patrí podľa neho aj to, že niektorí prichádzajú do podniku aj s "rozbesnenými“ deťmi a očakávajú, že na ne obsluha dá pozor.
- Slušné správanie pri objednávaní jedla
Za chyby pri objednávaní, s ktorými sa počas svojej praxe stretol, považuje, keď si zákazník sadne za špinavý či ešte neuprataný stôl. „Ak nie je stôl ešte uprataný po predchádzajúcich zákazníkoch, znamená to, že obsluha ešte nie je pripravená vás prijať. Potrebuje stôl ešte upratať,“ objasňuje.
Takisto podľa neho nie je vhodné, ak zákazník príde do podniku pred záverečnou, ale napriek tomu očakáva kompletný servis či niekoľkokrát zmení miesto, lúska a pokrikuje na obsluhu (čo už spomínal aj šéfkuchár Michal Kordoš vyššie).
A na čo si dať ešte pri objednávaní pozor? „Ako zákazník nerobte zmeny v objednávke, pokiaľ to nie je nevyhnutné a neobjednávajte si niečo, čo nie je v ponuke. A objednávku si poriadne premyslite,“ radí šéfkuchár.
- Sťažovať sa adresne
„Čašníčky i čašníci by sa mali snažiť vyhovieť každému zákazníkovi, avšak počas obsluhovania sú stále na nohách a musia si všímať oveľa viac ako len to, či každý dostal, čo si objednal. Ak teda čakáte pridlho na jedlo, skúste si radšej zavolať manažéra alebo prevádzkara reštaurácie a sťažujte sa jemu. Šéf bude riešiť problém do budúcnosti ochotnejšie, ako keby mu problém či sťažnosť sprostredkoval zamestnanec,“ upozorňuje.
- Postup pri špecialitách
Ak vám niečo na jedle prekáža, radšej si ho neobjednávajte. Niektoré "špeciálne" objednávky nie je totiž podľa Vojta Artza vždy ľahké vybaviť. „Šéfkuchár vám je síce k dispozícii, ale nie je povinný robiť každému jednému zákazníkovi nejaké špeciálne jedlo, nemusí mať vždy toľko času alebo tie pravé ingrediencie,“ pripomína.
Rady a usmernenia od Mila Pabiša nájdete na poslednej strane.