StoryEditor

Obama poslal burzy nadol (video)

06.11.2012, 06:13
Sledujeme online | Američania si zvolili prezidenta. V úrade ostane ďalšie štyri roky Barack Obama.

19:30 Obama dostal varovanie. USA môžu prísť o rating

Agentúra Fitch Ratings varovala, že musí predložiť kompromisný návrh, ktorý prejde Kongresom, aby zabránil zvýšeniu daní a škrtom vo výdavkoch, čo inak hrozí od začiatku budúceho roka.    

 

18:50 Volebná účasť vyzerá byť nižšia než pred štyrmi rokmi

Na tohtoročných prezidentských voľbách v USA sa podľa predbežných údajov zúčastnilo menej ľudí ako pred štyrmi rokmi, ale ani nižšia účasť nezabránila opätovnému zvoleniu amerického prezidenta Baracka Obamu, konštatovala dnes tlačová agentúra AP.     

Podľa Curtisa Gansa z amerického univerzitného centra na výskum voličskej základne bola volebná účasť nižšia v každom americkom štáte okrem Iowy. Na získanie úplného obrazu o účasti voličov možno bude treba celé týždne.     

Na základe údajov z 97 percent okrskov AP uviedla, že na prezidentských voľbách sa zúčastnilo vyše 119 miliónov ľudí, toto číslo však ešte porastie. V roku 2008 volilo 131 miliónov ľudí, uviedla americká federálna volebná komisia.
     

Barack Obama sa stal opäť prezidentom Spojených štátov. Výsledky ešte nie sú definitívne sčítané, ale získal potrebných 270 hlasov voliteľov. Jeho rival Mitt Romney po zverejní výsledkov priznal porážku. Obama v prejave sľúbil Američanom lepšie časy a ocenil snahu Romneyho a jeho tímu. Republikáni získali kontrolu nad Snemovňou reprezentantov a demokrati si udržali väčšinu v Senáte.

Trhy chvíľu reagovali pozitívne, neskôr však klesli americké aj európske akcie. Klesla aj cena ropy, zlata aj striebra. Voľby poslali nadol aj dolár.

17:19 Eufória bola príliš krátka

"Hneď keď bolo jasné, kto vyhral voľby v USA, dolár začal oslabovať. Pre finančný trh z toho totiž vyplýva, že prezident nebude tlačiť na zmenu menovej politiky centrálnej banky Fed. Fed bude ďalej vykupovať americké štátne dlhopisy a pumpovať peniaze do ekonomiky. Kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky je pre dolár zlé. Navyše zvyšuje ochotu špekulovať, pretože je možné si požičať za babku a špekulovať na niečo, čo v skutočnosti nemá hodnotu," komentuje Vladimír Pikora z Next Finance.

Záujem o euro a akcie preto rástol. Čoskoro však prišiel obrat. Trh sa podľa ekonóma začal báť, že staronový prezident nedokáže pohnúť so štátnym dlhom, bez toho aby udusil ekonomiku. Ochota špekulovať vyprchala. Eufória bola krátka. Hráči sa radšej vrátili k doláru, pretože ak príde kríza, Amerika si to v ich očiach odnesie menej.

17:13 Poprava aj počas volieb

Ani počas volieb sa v USA nezastavilo vykonávanie trestu smrti, v Oklahome popravili smrtiacou injekciou 56-ročného väzňa. Muž, odsúdený za vraždu snúbenice, sa do poslednej chvíle zaujímal o priebeh boja o Biely dom, dokonca aj keď už bol pripravený a pripútaný v miestnosti určenej na popravu. "Bude to veľmi tesný súboj," povedal muž predtým, ako mu pichli smrtiacu injekciu.

16:54 Taliban: Nesprávajte sa ako svetová polícia

Radikálne islamistické hnutie Taliban znovuzvolenému Barackovi Obamovi odporučilo, aby sa radšej namiesto Afganistanu venoval problémom v Spojených štátoch. USA by sa podľa Talibanu nemali správať ako "svetová polícia" a mali by čo najrýchlejšie stiahnuť svojich vojakov z Afganistanu.

16:45 Čo priniesie Obama svetu?

Od Obamu sa očakáva pokračovanie v súčasnej politike. Žiadne drastické rozpočtové škrty sa nepredpokladajú. Vláda Spojených štátov bude pokračovať v opatreniach zameraných na podporu ekonomického rastu, aj keď jej manévrovací priestor je kvôli vysokému dlhu veľmi obmedzený, myslí si analytik Colosseum Boris Tomčiak. Pozrite si ďalšie názory expertov.

16:42 Plány NASA sa nezmenia

Znovuzvolenie Obamu znamená pre Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), že program vesmírnej agentúry bude podľa všetkého pokračovať s prípravami na vyslanie človeka na niektorý z asteroidov blízkych Zemi. Napísal to portál Space.com. S letom sa počíta do roku 2025. Prípadné víťazstvo Romneyho by zrejme viedlo k zmene súčasného kurzu NASA. Romney sa totiž počas svojej predvolebnej kampane spomenul, že by plány kozmického vývoja a výskumu prehodnotil.

16:38 Republikáni si vybojovali jeden post guvernéra navyše

Republikáni naliali desiatky miliónov dolárov do volieb guvernérov v USA, ale od demokratov sa im podarilo vybojovať iba post guvernéra v Severnej Karolíne. Celkovo sa vo voľbách rozhodovalo o guvernéroch v 11 amerických štátoch. Demokrati obhájili posty guvernérov v Missouri, New Hampshire, Západnej Virgínii, Delaware a Vermonte. Republikáni si udržali Severnú Dakotu, Utah a Indianu.

16:28 Obama pomáhal drahým kovom

Počas úradovania Obamu sa darilo najmä drahým kovom. Ako upozornil Tomáš Plavec zo spoločnosti TRIM Broker, striebro rástlo o 200%, zlato o viac než 100%. Euro skončilo v miernych stratách, najmenej sa darilo európskym bankám, talianskym a gréckym akciám.

16:10 Burzy padajú

Americké akcie začali obchodovanie poklesom. Index S&P oslabuje o 1,75%, Dow Jones o 1,78 percenta a Nasdaq stráca 1,76%. Klesajú aj ceny ropy o 3,2%, striebro stráca 1,09% a zlato oslabilo o 0,17% na 1713,4 dolára za uncu.

Optimizmus na trhoch dlho nevydržal. Kľúčový nemecký akciový index Dax tesne popoludní vymazal raňajšie zisky a neskôr začal strácať. Tesne pred 15.00 h sa nachádzal na úrovni 7317 bodov, čo je o 0,82 % menej ako v utorok. Európsky index EuroStoxx stratil vyše 1 %. Po raňajších ziskoch sa do mínusu dostali burzy aj v Londýne a Paríži.

14:12 Obama vyhráva pomerom 50:48

Obama síce jasne zvíťazil v počte voliteľov, ale len relatívne malým rozdielom porazil Mitta Romneyho, pokiaľ ide o celkový počet hlasov voličov. Na celoštátnej úrovni vyhral Obama pomerom 50 ku 48 percentam hlasov. Obama má zatiaľ 58,936 milióna hlasov, Romney 56,587 milióna a zvyšných asi 1,82 percenta dostali rôzni nezávislí kandidáti. Na Floride sa hlasy stále počítajú, nie je rozhodnuté o osude 29 voliteľov z Floridy.

14:04 Fiškálny útes bude top témou

Eufória zo stability v Bielom dome bude ešte nejaký čas trvať, no už v januári sa aktivujú automatické škrty výdavkov a zrušia sa daňové úľavy pre najbohatšie domácnosti. Výsledkom v najhoršom scenári môže byť kontrakcia HDP v prvom a druhom kvartáli, teda recesia.

"Preto bude musieť Obama už v priebehu najbližších pár dní predstaviť kongresu návrh, ako znížiť v budúcnosti obrovský federálny dlh. Podľa odhadov Goldman Sachs by následne mal rokovať senát ako aj snemovňa v priebehu konca novembra až konca decembra. Následne sa buď dospeje k dohode alebo nie. Alternatívnym scenárom je len odloženie platnosti škrtov na neskôr, aby sa vytvoril priestor na ďalšie rokovanie, no Obama práve kvôli tomu, že sa republikáni a demokrati nevedeli dohodnúť, postavil US pred fiškálny útes," komentuje analytik TRIM Broker Ján Beňák.

13:02 Voľby zlomili rekord na sociálnych sieťach

Krátky a výstižný odkaz "Four more years" (Ďalšie štyri roky), ktorý prostredníctvom Twitteru zaslal Barack Obama krátko po tom, ako bolo jasné, že sa z Bieleho domu ešte nemusí sťahovať, sa stal najviac zdieľaným odkazom od vytvorenie tejto siete. Podľa zdrojov siete Twitter Obamove tri slová boli iba v priebehu dvoch hodín preposlané na adresy iných užívateľov dovedna 420.000-krát.

12:58 Fitch: Obama to nebude mať ľahké udržať rating

Agentúra Fitch, ktorá drží Amerike najväčší rating, tvrdí, že Obama to nebude mať ľahké. Nijaké fiškálne medové týždne podľa agentúry Reuters nebudú. Potrebné je urýchlene zabezpečniť dohodu medzi republikánmi a demokratmi v Kongrese a zvýšiť dlhový strop. Vtedy bude rating v bezpečí.

12:35 Demokrati si udržali väčšinu v Senáte

Americkým demokratom sa v utorok okrem víťazstva vo podarilo udržať si väčšinu v Senáte, ale nezvrátili pomer síl v dolnej kongresovej komore, Snemovni reprezentantov. Tá naďalej zostáva pod kontrolou republikánov. Podľa doterajších výsledkov republikáni v snemovni, ktorá má 435 poslancov, získali 231 kresiel a demokrati 186. V stočlennom Senáte majú demokrati zatiaľ istých 51 mandátov a republikáni 45. Dva senátori sú nezávislí, ale zvyčajne hlasujú s demokratmi. Svojim priaznivcom na svojom účte na sociálnej sieti Twitter poďakovali a vyzvali ich, aby išli oslavovať.

12:01 Celý prejav Baracka Obamu

Krátko pred ôsmou hodinou ráno vystúpil Barack Obama so svojím víťazným príhovorom. Vo svojej reči poďakoval voličom, manželke i protikandidátom a Spojeným štátom sľúbil lepšie časy. Ak ste prezidentovu reč nestihli, môžete sa pozrieť na celý jej záznam.

https://www.youtube.com/embed/aOL7wzEIZSc

 

11:40 Putin víta Obamovo znovuzvolenie

Ruský prezident Vladimir Putin privítal dnes znovuzvolenie Obamu a vyjadril nádej, že to bude mať pozitívny vplyv na vzťahy s USA.

Na výsledok volieb prezidenta USA reagoval i ruský premiér Dmitrij Medvedev, ktorý vyjadril radosť nad tým, že nezvíťazil "kandidát, ktorý Rusko považuje za nepriateľa číslo jeden", čím mal na mysli republikána Mitta Romneyho.

Internetový denník Gazeta.ru napísal, že Obama je podľa Medvedeva zrozumiteľný a čitateľný partner.

10:49 Merkelová sa teší ďalšej spolupráci

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila presvedčenie, že s americkým prezidentom Barackom Obamom budú po jeho znovuzvolení schopní pokračovať v úzkej spolupráci a pozvala ho na návštevu Nemecka.

"Teším sa na pokračovanie v tomto (spolupráci), takže obe naše krajiny môžu pokračovať v práci bok po boku, aby zvládli najdôležitejšie zahraničné a ekonomické výzvy, ktorým čelíme ako priatelia a spojenci," povedala Merkelová.

10:47 Hollande sa hlási k spoločným hodnotám

Obamovi zablahoželal aj francúzsky prezident Francois Hollande. Obamovo potvrdenie vo funkcii je podľa jeho názoru jednoznačnou voľbou v prospech Ameriky otvorenej, solidárnej a plne angažovanej na medzinárodnej scéne a vedomej si výziev súčasnosti, ktorými sú zachovanie mieru vo svete, riešenie ekonomickej krízy a ochrana životného prostredia.

Hollande podčiarkol, že oba štáty sa hlásia k rovnakým hodnotám. Vyjadril presvedčenie, že počas Obamovho druhého funkčného obdobia sa posilnia partnerské vzťahy medzi Francúzskom a USA v záujme "obnovenia ekonomického rastu, zníženia miery nezamestnanosti a riešenia kríz, ktoré nám hrozia, vrátane Blízkeho východu".

Hollande ubezpečil Obamu, že spolupráca ich krajín sa bude aj naďalej rozvíjať na báze dialógu, dôvery a rešpektu, o čo sa chce aj osobne zasadiť.

10:46 Fico: Rešpektujem voľbu Američanov

"Mnohí sa ma pýtali už pred voľbami na to, ako sa pozerám na tieto voľby a komu držím palce. Ja som odpovedal, že je to výber amerických voličov a každá krajina si vyberá svojho vlastného prezidenta. Americkí voliči sa rozhodli pre súčasného prezidenta Baracka Obamu, ktorý politicky je určite bližší mojej strane ako jeho protikandidát. Ale opäť sa obmedzím len na konštatovanie - rešpektujem voľbu amerických voličov," uviedol premiér Robert Fico.

10:32 Obamovo víťazstvo prijali trhy pozitívne

"USA sa môžu tešiť na pokračovanie stimulovania ekonomiky na úkor dlhu, čo je pre ekonomiku z krátkodobého hľadiska dobré. Z dlhodobého hľadiska sa ale USA s tým budú skôr či neskôr musieť vysporiadať a aký dopad na ekonomiku má konsolidácia, nám ukazuje v súčasnosti Európa," komentuje analytik X-Trade Brokers Kamil Boros.

Čo sa týka volieb do Kongresu, tak Snemovňa reprezentantov ostáva republikánska a Senát demokratický, čo je rovnaký stav ako počas minulého leta, kedy sa americkí politici pri dosiahnutí dlhového stropu nedokázali dohodnúť na dlhodobom riešení fiškálnej otázky. Vzhľadom na nachádzajúcu fiškálnu priepasť, pokiaľ nedôjde k dohode zákonodarcov, to podľa analytika vyzerá na niekoľko rušných týždňov z USA.

10:30 Médiá: Eufória sa nekoná

Obamovo víťazstvo podľa denníka The New York Times nebolo signálom, že americký národ v deň volieb konečne dosiahol jednotu. Bol to však triumf jeho programu. USA nemajú od prezidenta čakať až tak veľa, pretože mnoho z jeho programu je len ťažko presaditeľné. Obama navyše v predvolebnej kampani nedokázal ponúknuť dlhodobejšiu víziu vývoja americkej ekonomiky. Prečítajte si viac z americkej tlače... 

10:16 Schulz: Spája nás viac

"To, čo spája Európsku úniu a Spojené štáty, je silnejšie než to, čo nás rozdeľuje," uviedol predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz na sociálnej sieti Twitter.

 Podľa agentúry DPA Schulzovo vyjadrenie možno chápať v kontexte americko-európskych sporov o uhlíkové emisie a nátlaku USA na EÚ, aby vyriešila svoju ekonomickú krízu. "V mene Európskeho parlamentu chcem zablahoželať Barackovi Obamovi k znovuzvoleniu do funkcie. Európsky parlament sa teší na prehlbovanie silných transatlantických vzťahov s prezidentom Obamom," uviedol Schulz vo svojom oficiálnom stanovisku. Zároveň spresnil, že EÚ a Spojené štáty sú najbližšími spojencami na svete.

09:59 Rusi navrhujú reset vo vzťahoch

Znovuzvolenie Obamu privítal dnes aj zahraničný výbor ruskej Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu. Informovala o tom dnes agentúra RIA Novosti.  Podpredseda výboru Leonid Kalašnikov označil Obamu za prívrženca nenásilných riešení, preto očakáva, že vo vzťahoch medzi Ruskom a USA  nedôjde k stretom, i keď oba štáty budú presadzovať vlastné záujmy a ciele. Kalašnikov podotkol, že zásadnú zmenu smerovania zahraničnej politiky očakával skôr v prípade, že by sa prezidentom USA stal Mitt Romney. Vtedy by sa oba štáty zrejme vrátili k rétorike z čias studenej vojny.

Predseda zahraničného výboru Alexej Puškov sa domnieva, že znovuzvolenie Obamu je dobrou správou pre zahraničie, ale nie pre Spojené štáty, ktorým teraz podľa jeho názoru hrozí prehĺbenie rozkolu.

09:45 Westerwelle vyzýva USA k ďalšiemu odzbrojovaniu

Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle dúfa, že Obama využije svoj druhý mandát na oživenie medzinárodného úsilia o odzbrojenie. Minister vyzval Obamu a zároveň aj ruskú vládu, aby využili "priaznivú hodinu" na ďalšie odzbrojovanie.

Westerwelle vyzýval tiež na ďalšiu liberalizáciu obchodu. "Toto je naším prvoradým očakávaním od Spojených štátov, že môžeme pracovať spoločne proti protekcionizmu a urobiť viac pre voľný obchod," citovali nemeckého ministra médiá.

09:32 Obamu oslavovali nielen v USA

Víťazstvo Baracka Obamu vo voľbách prezidenta Spojených štátov oslavovali dnes aj obyvatelia indonézskej Jakarty, kde staronový prezident strávil časť detstva. V jednej z jakartských škôl, kam chodil mladý Obama - vtedy známy pod prezývkou Barry, žiaci v televízii pozorne sledovali zverejňovanie čiastkových výsledkov volieb prezidenta USA. Správu o tom, že slávny žiak ich školy zostane prezidentom Spojených štátov ďalšie štyri roky, vítali s výkrikmi nadšenia, napísala agentúra AP.

09:31 Dolár od polnoci padá

09:30 Obama vyhral a dolár prudko oslabil

Pozrite si videokomentár od analytika X-Trade Brokers Jaroslava Brychtu.

https://www.youtube.com/embed/e-bwr6pVesU

 

09:28 3x prvýkrát

Do amerického senátu bola dnes v noci zvolené prvá žena s invalidným postihnutím, prvá žena otvorene priznáva lesbickú orientáciu a tiež prvá žena ázijského pôvodu.

09:16 Juncker: Druhý mandát býva bližšie k Európe

Luxemburský premiér a zároveň predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker v súvislosti s víťazstvom Baracka Obamu v amerických prezidentských voľbách uviedol, že z hľadiska Európy bolo vždy lepšie spolupracovať s prezidentmi Spojených štátov počas ich druhého mandátu.

Juncker v rozhovore pre internetové vydanie amerického denníka Wall Street Journal dodal, že americkí prezidenti počas výkonu svojho druhého mandátu majú viac času a priestoru pre lepšie prehodnotenie vzťahov so zvyškom sveta. "Môj osobný názor je, že je vždy ľahšie nadviazať užšie vzťahy s americkým prezidentom, až keď sa ujme svojho druhého mandátu," uviedol Juncker. Ako zdôraznil, je to preto, lebo počas prvého mandátu sa americkí prezidenti sústreďujú hlavne na domáce politické témy.

09:14 Republikáni majú kontrolu nad Snemovňou

Republikánska strana si na ďalšie dva roky udrží kontrolu nad americkou Snemovňou reprezentantov. Američania okrem prezidenta rozhodovali aj o obsadení celej 435-člennej dolnej komory Kongresu a o jednej tretine 100-členného Senátu.

Voliči v kongresových voľbách potvrdili mandát aj republikánskemu kandidátovi na úrad viceprezidenta Paulovi Ryanovi, ktorý v Snemovni reprezentantov zastupuje štát Wisconsin. Ryan už avizoval, že by rád pokračoval aj ako predseda rozpočtového výboru Snemovne.

09:11 Wall Street Journal: O výsledku rozhodla ekonomika

Ako uviedol denník The Wall Street Journal, o výsledku amerických volieb rozhodla ekonomika. Voliči kládli najväčší dôraz na otázku nezamestnanosti.

09:07 Americké akcie mieria nahor

Futures na Wall Street po Obamovom víťazstve rastú. Index S&P 500 posilnil o 0,34%,Dow Jones o 0,28%, index Nasdaq o 0,38%. Uviedol to portál Patria Online. Rastú aj európske akcie.

08:52 Svetoví lídri gratulujú prezidentovi

Britský premiér David Cameron prostredníctvom sociálnej siete zablahoželal Barackovi Obamovi k znovozvoleniu do úradu prezidenta Spojených štátov.  "Úprimne blahoželám môjmu priateľovi Barackovi Obamovi. Teším sa na ďalšiu spoluprácu," napísal Cameron v sieti Twitter.

Obamovi medzi prvými politikmi blahoželal aj belgický premiér Elio Di Rupo. Izraelský premiér Benjamin Netanyahu s uspokojením konštatoval, že strategické partnerstvo medzi oboma štátmi je silnejšie ako kedykoľvek predtým. Netanjahu avizoval, že bude spolupracovať s Obamom, aby chránil záujmy, ktoré sú životne dôležité pre bezpečnosť občanov Izraela.

08:39 Barroso a Van Rompuy blahoželajú Obamovi

José Manuel Barroso aj Herman Van Rompuy dnes ráno v spoločnom stanovisku zablahoželali Barackovi Obamovi k získaniu ďalšieho štvorročného mandátu.  "Je pre nás potešením zablahoželať prezidentovi Obamovi k jeho znovuzvoleniu za prezidenta Spojených štátov. Spojené štáty sú pre Európsku úniu kľúčovým strategickým partnerom a tešíme sa na pokračovanie našej úzkej spolupráce," uviedli v spoločnom dokumente predseda Európskej komisie Barroso a predseda Európskej rady Van Rompuy.

08:25 Obama bude rokovať s Romneym o budúcnosti USA

Barack Obama sa chce stretnúť s republikánom Mitt Romneym a rokovať s ním o tom, ako by spoločne mohli pomôcť USA. Obama tiež vyjadril presvedčenie, že to najlepšie pre Spojené štáty ešte len príde. "Hovoril som s guvernérom Romneya a pogratuloval som mu za skvele odvedenú kampaň. Náš boj bol tvrdý, ale to preto, že milujeme našu krajinu a záleží nám na jej budúcnosti. V nadchádzajúcom týždni budem rokovať s Mittom Romneym a budeme sa radiť o tom, akou najlepšou cestou sa vydať vpred, "povedal Obama.

08:15 "Neriadime sa politikou"

"Neriadime sa politikou a nie sme cynickí. Zostaneme viac než len súborom červených a modrých štátov, viac ako inokedy sme Spojenými štátmi. Pripomeňme všetkým, že žijeme v najlepšej krajine sveta. Boh žehnaj Spojeným štátom," ukončil svoj ​​príhovor za veľkých ovácií Obama. Na pódium potom voličom prišiel poďakovať aj viceprezident Joe Biden aj rodiny oboch politikov.

Novozvolený prezident pri svojom víťaznom prejave po voľbách.

08:00 Šéf NATO blahoželá Obamovi

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen zablahoželal Obamovi. Rasmussen zdôraznil význam "spojenia medzi Európou a Severnou Amerikou" pre mier a bezpečnosť, citovala agentúra DPA.

"Prezident Obama preukázal skvelé vedenie pri zachovávaní tohto nevyhnutného spojenia," uviedol generálny tajomník Severoatlantickej aliancie. Zároveň vyjadril radosť v súvislosti s ďalšou úzkou spoluprácou s americkým prezidentom. V rámci NATO pripadá väčšia časť obranných úloh práve USA, píše DPA.

07:56 Obama vyhral aj vo Virgínii

Demokratický kandidát na úrad prezidenta Spojených štátov Barack Obama vyhral hlasovanie aj v štáte Virgínia, ktorý patrí medzi tzv. swing states s najvyšším počtom stranícky nevyhranených voličov.

07:50 Hrdý manžel a otec

Obama pred niekoľkými tisíckami ľudí vyhlásil, že svoju manželku nikdy nemiloval viac než teraz. Že nikdy nebol viac hrdý na to, že si ju Amerika zamilovala. Poďakoval aj svojmu dvom dcéram a podotkol, že je skvelé, keď celá krajina sleduje, ako z nich rastú mladé dámy po vzore mamičky.

07:44 Mladí Američania oslavujú Obamu

Zavíjaním motorov a trúbením klaksónov oslavovali dnes stovky mladých ľudí v blízkosti Bieleho domu vo Washingtone správu o znovuzvolení Obamu.  Maddy Bradyová, študentka Americkej univerzity, ktorej rodina žije v Ohiu, vyjadrila v rozhovore pre agentúru DPA hrdosť, že práve štát, odkiaľ pochádza, pomohol Obamovi, aby potvrdil svoj druhý prezidentský mandát a získal viac ako 270 hlasov voliteľov.

Dav ľudí mával zástavami, transparentmi s fotografiami Obamu a  jeho známym výrokom z kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2008: "Yes, we can!".  Oslavujúca Melanie Levyová pre DPA na margo atmosféry uviedla: "Je to ako Vianoce." Dodala, že stratila vieru v Ameriku, ale teraz sa podľa vlastných slov cíti "viac ako šťastná". "Sme veľmi hrdí na to, že sme Američania," vyhlásila.

07:41 Obama ďakuje svojim priaznivcom

Barack Obama na pódium vystúpil aj so svojou rodinou. Sprevádzala ho manželka Michelle aj obe dcéry. "Sme jedna rodina a spoločne sme jedným národom a jedným ľuďom. Dnes večer ste nám vy Američania pripomenuli, že naša cesta bola dlhá, ale aj tak sme sa dokázali vzchopiť a vieme v našich srdciach, že tie najlepšie časy sú pred nami," vyhlásil Obama. Zagratuloval vraj Romneymu aj Paulovi Ryanovi za skvele odvedenú kampaň. A aj keď vraj bola tvrdá, robili to preto, že im záleží na svojej krajine, vysvetlil. Sám sa vraj s Romneym stretne hneď ďalší týždeň, aby spoločne diskutovali o budúcnosti USA.

Obama vystúpil na pódium so svojou rodinou.

07:37 Čo bude ďalej?

Baracka Obamu teraz čaká oveľa väčšia výzva ako pred štyrmi rokmi. Vtedy ľudia túžili po "nejakej" zmene a on im ju ponúkol. So zvyšujúcim sa počtom nezamestnaných aj prehlbujúcou sa krízou teraz voliči dali Obamovi druhú šancu - a on ju jednoducho musí využiť. A má na to presne štyri roky. Jeho tím musí vyriešiť hneď niekoľko dôležitých otázok: Musí vymyslieť, ako rýchlo vytvoriť nové pracovné miesta, ako budú Spojené štáty ďalej postupovať na Blízkom východe, ako zastaviť Irán a jadrovú hrozbu, ktorá z jeho nepriehľadného programu vychádza, aká bude americká spolupráca s Čínou a predovšetkým, ako vytiahnuť krajinu z krízy.

07:31 Ako sa Obama dostal opäť k moci

Obamovi kritici tvrdili, že má za sebou len krátku politickú kariéru. Do celoamerických titulkov sa dostal prvýkrát v roku 1990 ako prvý černošský šéfredaktor prestížneho harvardského právnického časopisu. V roku 1996 získal Obama svoj prvý politický post v Senáte štátu Illinois. V roku 2005 sa stal členom amerického Senátu a jeho multikulturálny pôvod, rétorika zjednocovania a skúsenosti s mobilizáciou dobrovoľníkov, ho priviedli k historickej kandidatúre na funkciu prezidenta.

Prezidentom USA bol v rokoch 2008-2012. Na čele USA však bude stáť ďalšie štyri roky. Pozrite si profil demokrata, 44. prezidenta USA Baracka Obamu.

07:17 Demokrati čakajú na Obamu

V zaplnenej sále McCormickovho centra v Chicagu priaznivci Baracka Obamu čakajú na svojho kandidáta na prezidenta. Keď sa na obrích obrazovkách v sále objavil porazený Romney, ktorý vo vzdialenom Bostone uznal porážku vo voľbách, ozval sa podráždený piskot. Hneď potom však prítomní začali nadšene vykrikovať, keď republikán oznámil, že zablahoželal Obamovi k víťazstvu. Pískanie sa ozvalo ešte, keď Romney spomenul svojho kandidáta na viceprezidenta Paula Ryana. Na konci prejavu fanúšikovia šéfa Bieleho domu odmenili porazeného súpera potleskom.

07:16 "Boh žehnaj Amerike"

Vo svojom prejave Mitt Romney tiež povedal, že sa spoločne so všetkými bude modliť za prezidenta, aby bol úspešný aj za celú krajinu. "Boh žehnaj Amerike," dodal na záver na pódiu, kam za ním prišla manželka Ann a jeho synovia s manželkami a vnúčatami.

Mitt Romney v prejave po porážke vo voľbách

07:12 Víťazstvo Obamu je pre Európanov zlá správa

"Z pohľadu priaznivcov tradičných transatlantických vzťahov je znovuzvolenie Baracka Obamu skôr zlou správou. Obama odsunul v zahraničnej politike Európu na druhú koľaj v prospech vzťahov s Áziou. Európania však neponúkajú Obamovi nič zvlášť výhodné - okrem spoločne zdieľaných hodnôt. Nedokážu si sami poradiť s krízou ekonomiky, spoločnej meny a európskej integrácie. Takže čisto pragmaticky a politicky videné z Bieleho domu, prečo by mal staronový prezident pestovať so starým a chorým kontinentom nejaké osobitné vzťahy. Jeho pohľad na Európu teda aj v druhom období bude skôr skeptický," myslí si šéf zahraničného oddelenia českých HN Martin Ehl.

07:11 Voliči v Maine schválili manželstvá homosexuálov

Voliči v americkom štáte Maine v utorkovom referende schválili manželstvá homosexuálov. V štátoch Colorado a Washington zase podporili legalizáciu marihuany na rekreačné účely, zatiaľ čo v Oregone takýto návrh zamietli. Manželstvá osôb rovnakého pohlavia sú v súčasnosti legálne v šiestich štátoch USA a v metropole Washington.

07:10 V Kongrese opäť sedí člen dynastie Kennedyovcov

Voľby posunuli do Kongresu opäť príslušníka klanu Kennedyovcov. Joseph Kennedy III., prasynovec bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, sa dostal do Snemovne reprezentantov vo volebnom obvode v štáte Massachusetts, uviedla stránka politico.com.

Tridsaťjedenročný Joseph Kennedy III. je absolventom elitných univerzít Stanfordovej a Harvardovej. Nastúpi na miesto obľúbeného demokrata Barneyho Franka, ktorý odchádza do dôchodku.

07:00 Romney blahoželá Obamovi

Republikánsky kandidát po zhruba dvoch hodinách od prvých odhadov konečných výsledkov vystúpil pred svojimi nedočkavým priaznivcami v Bostone. Podľa agentúry AP priznal svoju volebnú porážku a zablahoželal súperovi k víťazstvu, zablahoželal aj celému jeho tímu aj manželke. Poďakoval zároveň svojmu kandidátovi na viceprezidenta Paulovi Ryanovi. "Vedľa mojej ženy Ann je Paul tou najlepšou voľbou, ktorú som urobil", dodal. Poďakoval tiež dobrovoľníkom po celej krajine, bez ktorých by vraj kampaň nemohla byť taká, aká bola.

06:54 Japonci sa modlili za Obamu

Obyvatelia japonského mesta Obama na západnom pobreží prefektúry Fukui síce nemôžu v amerických voľbách hlasovať, ale napriek tomu robili, čo mohli, aby podporili svojho slávneho menovca. Ako napísal Japan Daily Press, obyvatelia Obamu - čo v japončine znamená "malá pláž" - usporiadali spoločnú modlitbu za Obamovo víťazstvo v miestnej svätyni.

"Svoje" mesto má aj Mitt Romney: vo Veľkej Británii v Staffordshire leží Romney, ktoré je preslávené chovom jahniat, v americkom Texase je tiež jedno Romney, miestni mu však príliš nefandia - nápis na diaľničnej tabuli prepísali na Obama, informoval The Dallas Morning News .

06:45 "Ó, môj bože"

Na sociálnej sieti Tumblr reagovali Američania na voľby množstvami výrazov. V sekunde ohlásenia výsledkov volieb sa ich zverejnilo hneď 170. Na grafike nájdete tie najčastejšie frázy ľudí. Okrem mien kandidátov sa tam hneď objavili aj skratky OMG (Oh my God) alebo LOL (Laughing out loud).

06:20 Priaznivci Romneyho čakajú na vystúpenie svojho kandidáta

06:05 Predčasné víťazstvo

Republikánsky stratég Karl Rove odmieta víťazstvo Baracka Obamu v Ohiu. Ako uviedol pre Fox News, je to "predčasné".

05:52 Donald Trump sa búri

Miliardár Donald Trump reaguje na svojom Twitteri na výsledky volieb veľmi rozhorčene. "Tieto voľby sú pretvárka a paródia. Nemáme demokraciu!", "Toto nemôžeme dopustiť. Mali by sme vyzraziť smerom k Washingtonu a zastaviť túto paródiu. Náš národ je úplne rozdelený!", píše. Okrem toho si myslí, že sa na Amerike smeje celý svet a Američania musia bojovať a zastaviť túto "obrovskú a nechutnú nespravodlivosť."

05:48 Romney neverí

Tím Mita Romneyho neverí predbežným výsledkom a stále čaká na výsledky z Ohia. 

05:35 Oslavy v Chicagu

Na povolebnej párty v Chicagu priaznivci Baracka Obamu oslavujú jeho víťazstvo.

05:30 Ohio pre víťaza

Obama v Ohiu získal potrebných 18 volitelských hlasov. Zvíťazil aj v Iowe. V posledných 12 voľbách Ohio vždy získal víťaz celých prezidentských volieb.

05:21 Obama ostane prezidentom

Podľa odhadov získal Barack Obama potrebných 270 hlasov voliteľov a bude ďalšie štyri roky americkým prezidentom. 

 

05:20 Obama ďakuje voličom

V posledných tweety Barack Obama poďakoval všetkým voličom. "Sme v tom spoločne. Toto sa stalo vďaka vám," odkázal im.

05:20 Obama: Ďalšie štyri roky


05:18 29 voliteľských hlasov z Floridy

Ak všetko skončí podľa predpokladov, Obama už teraz má 249 voliteľských hlasov. K víťazstvu mu tak zostáva iba 26 voliteľov. A ak nakoniec zvíťazí na Floride, pripíše si na svoju stranu 29 voliteľov.

Západné pobrežie USA s príchodom jedenástej hodiny večernej uzatvára volebné miestnosti a začína počítať hlasy. Už čoskoro sa dozvieme, ako voľby dopadli v Kalifornii, na Havaji, v Oregone a vo Washingtone.

05:06 Sarah Palin: Som sklamaná

Sarah Palin, ktorá kandidovala za viceprezidentku v roku 2008 s republikánom Johnom McCainom sa v spravodajstve televízie FOX priznala, že je z priebehu volieb sklamaná.

05:03 Romney má Severnú Karolínu

Veľmi dôležitú Severnú Karolínu získal Romney. Vo vyrovnanom súboji za neho hlasovalo 2 240 623 voličov. Za Obamu hlasovalo 2 148 711 voličov.

05:00 Al Gore veri Obamovi na Floride

Al Gore na svojom Twitteri napísal, že si myslí, že Floridu v týchto voľbách ovládne súčasný prezident. 

04:47 Romneyho môže položiť zabudnutý kandidát

Gary E. Johnson, jeden zo "zabudnutých" kandidátov v tohtoročných amerických prezidentských voľbách, by mohol byť prekážkou pre víťazstvo republikána Mitta Romneyho. Tento konzervatívec totiž získal niekoľko desaťtisíc hlasov na kľúčovej Floride. Pri viac ako 19 miliónoch obyvateľov sa to môže zdať okrajová záležitosť, v konečnom dôsledku ale by tieto hlasy mohli Romneymu v tomto tzv. swing state chýbať, napísala agentúra DPA.

04:36 Ďalšie výsledky

Nič prekvapujúce: Obama získal Nové Mexiko a Wisconsin. V Novom Mexiku žije veľká latinskoamerická populácia, ktorá sa za neho postavila už v minulej kampani. Naopak republikáni tu vďaka svojej proti-imigračnej politike príliš obľúbení nie sú.

Mitt Romney podľa odhadov pravdepodobne vyhrá v Južnej Karolíne.

04:33 Senát by mali udržať demokrati

Senát by si mali udržať demokrati po tom, ako republikáni prehrali v Massachusetts a v Indiane. Znamená to, že Kongres bude opäť rozdelený na demokratický Senát a republikánsku Snemovňu. Dohoda o riešení fiškálneho útesu bude opäť komplikovaná. Akcie reagujú poklesom na denné minimá. 

 

04:31 Dolár je pod tlakom

Americký dolár sa dostáva pod tlak a rastie nad 1,28 s informáciami, že Obama získava prevahu v kľúčových štátoch Ohio, Severný Hampshire a Colorado.

04:28 V Ohiu vedie Obama

Romney podľa očakávania získal Utah a Montanu. V dôležitom Ohiu ale vedie Barack Obama - a to dokonca o 27 tisíc hlasov.

04:06 Aktualizované odhady výsledkov Obama: 241 Romney: 191  

Connecticut Obama 7 Delaware Obama 3 District of Columbia Obama 3 Illinois Obama 20 Maryland Obama 10 Massachusetts Obama 11 New Jersey Obama 14 Michigan Obama 16 New York Obama 29 New Hampshire Obama 4 Pennsylvania Obama 20 Rhode Island Obama 4 Vermont Obama 3 Wisconsin Obama 10 Arkansas Romney 6 Alabama Romney 9 Georgia Romney 16 Indiana Romney 11 Kansas Romney 6 Kentucky Romney 8 Louisiana Romney 8 Mississippi Romney 6 North Dakota Romney 3 Oklahoma Romney 7 South Carolina Romney 9 South Dakota Romney 3 Tennessee Romney 11 Texas Romney 38 West Virginia Romney 5 Wyoming Romney 3 California Obama 55 Hawaii Obama 4 Maine Obama 4 New Mexico Obama 5 Oregon Obama 7 Washington Obama 12 Arizona Romney 11 Alaska Romney 3 Idaho Romney 4 Missouri Romney 10 Montana Romney 3 Nebraska Romney 5 Utah Romney 6

03:47 Obama vedie

Stanica CBS aktualizuje počty voliteľských hlasov. Obama teraz s 157 hlasmi vedie pred Romneya, tomu zostáva 153 hlasov.

03:31 Florida sčítala 82 percent

Po sčítaní 82 percent hlasov na Floride je výsledok veľmi tesný. Za Obamu hlasovalo 3 563 748 ľudí, za Romneyho 3 549 434 - tj je 50% ku 49%.

03:30 Hispánci a Afroameričania sa nahrnuli k voľbám

V amerických prezidentských voľbách podľa odhadov hlasoval rekordný počet Hispáncov. Ich podiel na voličoch v elektronickej podobe prvýkrát dosiahol desať percent, uviedla televízia CNN. Vysoká je aj účasť Afroameričanov, ktorých podiel sa pohybuje na úrovni rekordných 13 percent z roku 2008. Podľa analytikov by vysoká účasť rasových menšín mohla pomôcť demokratovi Barackovi Obamovi, ktorý má u týchto skupín väčšiu podporu.

03:35 Náklady na kampaň v pomere k HDP


03:34 Obamova Pensylvánia

Barack Obama získal podľa MSNBC na svoju stranu aj Pensylvániu. Tá síce tradične patrí k demokratickým baštám, teraz tam ale Romney sústredil svoju pozornosť, aby uspel vo voľbách.

03:28 Centrum, kde bude mať Obama párty, sa plní ľuďmi

McCormickovo centrum v Chicagu, ktoré je dejiskom volebnej párty súčasného amerického prezidenta Baracka Obamu, sa plní jeho priaznivcami. Prví z nich do rozľahlej haly vbehli, aby zabrali tie najlepšie miesta. Obamov štáb zatiaľ nezverejnil, koľko ľudí do McCormickova centra pustí. Lístky na volebnú párty väčšina divákov získala za prácu pre Obamovu kampaň v hektických posledných dňoch. Hala má kapacitu maximálne 18.000 ľudí. Tí, na ktorých sa nezvýšili, budú môcť volebnú noc s ostatnými sledovať napríklad na obrej obrazovke. Neďaleko chicagskej radnice už jednu umiestnila televízna stanica CNN.

03:08 153:123

Po sčítaní hlasov vo viac ako polovici amerických štátov sú výsledky veľmi tesné. Mit Romney má zatiaľ 153 voliteľských hlasov, Barack Obama 123.

Čaká sa na výsledky z dôležitých štátov - na Floride zatiaľ nerozhodne, v Ohiu vedie Obama a vo Virginii tiež.

03:09 Zatiaľ žiadne prekvapenia, Obama má NY, Romney Dakoty

Ďalšie výsledky: Michigan a New York volili Obamu.
Kansas, Texas, Louisiana, Severná Dakota, Južná Dakota, a Nebraska volili Romneyho.
Presne tak to bolo aj v minulosti.

02:57 Prehra v domovskom štáte

BBC si všíma jednu zaujímavosť: Ak Romney vyhrá a stane sa skutočne americkým prezidentom, bude to prvýkrát od roku 1916, kedy víťazný kandidát prehral vo svojom domovskom štáte. Naposledy sa tak stalo, keď Woodrow Wilson prehral v New Jersey.

Obama pomerom 59% ku 40% porazil bývalého guvernéra v "jeho" Massachusetts.

Sčítavanie hlasov v Severnej Karolíne.

02:45 Aktualizované výsledky Obama-Romney 191:191

Pozrite sa, s ktorými voliteľmi môžu obaja kandidáti počítať
Vermont Obama 3 Connecticut Obama 7 Delaware Obama 3 District of Columbia Obama 3 Illinois Obama 20 Maryland Obama 10 Massachusetts Obama 11 Rhode Island Obama 4 Indiana Romney 11 Kentucky Romney 8 Mississippi Romney 6 Oklahoma Romney 7 South Carolina Romney 9 West Virginia Romney 5 California Obama 55 Hawaii Obama 4 Maine Obama 4 New Jersey Obama 14 New Mexico Obama 5 New York Obama 29 Oregon Obama 7 Washington Obama 12 Arkansas Romney 6 Arizona Romney 11 Alabama Romney 9 Alaska Romney 3 Georgia Romney 16 Idaho Romney 4 Kansas Romney 6 Louisiana Romney 8 Missouri Romney 10 Montana Romney 3 Nebraska Romney 5 North Dakota Romney 3 South Dakota Romney 3 Tennessee Romney 11 Texas Romney 38 Utah Romney 6 Wyoming Romney 3

02:32 Romney na Twitteri

Mitt Romney na Twitteri zase nabáda voličov, aby sa spoločne s ním otočili za poslednými štyrmi rokmi. "S vašou pomocou obrátime našu krajinu a dostaneme Ameriku späť k prosperite," píše.

02:36 Zostaňte v radoch a neodchádzajte

Volebné tím Baracka Obamu nabáda voličov, ktorí čakajú na hlasovanie v radoch pred volebnými miestnosťami, aby to nevzdávali a vydržali.

02:30 Glosuje Pavel Novotný: Američania na Slovensku už rozhodli

Američania na Slovensku už vedia, koho by zvolili za nového šéfa Bieleho domu. Aj keď predbežné výsledky volieb sú tesné, u nás by sa prezidentom podľa hlasovania počas volebnej noci v bratislavskom hoteli Carlton stal Barack Obama. Od prítomných dostal 50 hlasov, pričom jeho náprotivok Mitt Romney si získal iba necelú polovicu.

02:28 Ktorého prezidenta by chce svet

02:26 Ďalšie dva štáty pre Romneyho

Podľa stanice Fox News Romney zvíťazil v Tennessee, republikáni hlásia úspech tiež zo štátu Georgia.

Obama má teraz 64 voliteľských hlasov, Romney 40.

02:16 Odhady dávajú Floridu Obamovi 

Napriek varovaniu, že všetky odhady môžu byť nepresné, vyhral podľa nich na Floride prezidentské voľby úradujúci prezident Barack Obama. Získal 50 percent hlasov, jeho republikánsky vyzývateľom Mitt Romney 49 percent. Odhady sľubujú Obamovi víťazstvo aj v Ohiu, vo Virgínii je situácia vyrovnaná. Ak by prezident vyhral vo všetkých troch týchto štátoch, Romney už nebude mať šancu na celkové víťazstvo.

02:05 Čerstvé výsledky

Podľa odhadov pre Obamu volili štáty: Maryland, Maine, District of Columbia, Illinois, Massachusetts, Delaware a Rhode Island.
Pre Romneyho volila: Oklahoma.

01:59 Južná Karolína volí Romenyho

V Južnej Karolíne vyhral Romney.

01:43 Sťahovanie na Nový Zéland

Priaznivci oboch kandidátov sa na Twitteri vyhrážajú, že ak zvíťazí "ten druhý", odsťahujú sa na Nový Zéland. 

01:39 Obamovo Ohio

V Ohiu podľa odhadov zverejnených v televízii CNN vyhral prezidentské voľby súčasný šéf Bieleho domu Barack Obama.

Získal 51 percent hlasov, o tri percentuálne body viac ako jeho republikánsky vyzývateľom Mitt Romney. Ohio je považované za zásadné pre celkové výsledky volieb.

01:37 Romney má Západnú Virgíniu

Podľa BBC vyhral Romney v Západnej Virgínii, republikánskej bašte z roku 2008.

01:39 Rady pred volebnými miestnosťami vo Virgínii

Hoci vo Virgínii voľby oficiálne skončili, podľa BBC sú pred volebnými miestnosťami, aspoň na severe štátu, dlhé rady. K voľbám budú pustení všetci voliči, ktorí už stáli pred volebnými miestnosťami pred 19:00 miestneho času (01:00 SEČ). Prieskumy verejnej mienky vo Virgínii neposkytovali žiadneho z uchádzačov. Čo znamená, že na zistenie, kto získal 13 virginských voliteľov, si môžeme ešte dosť dlho počkať.

01:31 Romneyho víťazná reč

Republikánsky kandidát na prezidenta USA uzavrel v utorok svoju volebnú kampaň spísaním víťaznej reči. Romney to povedal agentúre AP s tým, že si naopak nepripravil žiadny prejav, v ktorom by uznával volebnú porážku. Naopak prezident Barack Obama, ktorý sa usiluje o druhý mandát, podľa televízie Fox povedal, že má pripravené reči dve.

00:30 Prvé odhady sú tu

Podľa prvých odhadov Romney zvíťazil v Kentucky, Barack Obama naopak vyhral vo Vermonte. Vyzerá to, že republikán vedie aj v Indiane.

A malý náskok má Romney tiež na Floride. Vo Virgínii je boj vyrovnaný - obaja kandidáti odhadom získali 49 percent hlasov. Romney vedie v centrálnej Virgínii, Obama naopak najskôr ovládol predmestí miest v Severnej Virgínii a Richmond.

01:09 Prvovoliči pre Obamu

Barack Obama zrejme zabodoval u tých, ktorí prišli k volebným urnám vôbec prvýkrát v živote. Podľa prieskumu IPSOS zvíťazil u mladých proti Romneymu v pomere 2:1.

01:05 Chudobnejší obyvatelia z Ohia volí Obamu

Prieskum spoločnosti IPSOS - Voliči z Ohia, ktorí patria do nízkopríjmových skupín, volia Obamu v pomere 2:1.

01:08 Pozrite si volebnú noc vo fotkách

01:04 V Ohiu Romney zatiaľ stráca

Podľa interného prieskumu Romneyho kampane guvernér zaostáva za Obamom v kľúčovom Ohiu, uviedla spravodajská CNN.

00:49 O čom hovoria ľudia

Google zverejnil štatistiky najviac spomínaných slov spájaných s kandidátmi na sociálnej sieti Twitter. Ľudia spomínajúci Obamu najviac používajú výrazy "obamacare", "2012", "2016" a "Michele". Romneyho fanúšikovia zase "Ann", "will win", "Ryan" a "bio".

00:39 Glosuje Pavel Novotný: Napätie vrcholí

Napätie vo volebnom štábe Američnanov na Slovensku v bratislavskom hoteli Carlton vrcholí. Televízie prinášajú posledné zábery pred zatvorením volebných miestností. Atmosféru v Carltone odľahčuje kapela Philantropic Band, v ktorej za klávesami sedí americký veľvyslanec na Slovensku Theodore Sedgwick.

00:38 Pozrite si americké spravodajstvo naživo

https://www.youtube.com/embed/iECaw3i7HAE

00:30 Dolár posilňuje

Ekonómovia pozorne sledujú kurz dolára. Americkej mene sa zatiaľ darí. Dolár sa tesne pred sčítaním hlasov vyšplhal na osemtýždňové maximum voči euru.

00:29 Na Facebooku vedie Obama

Užívatelia Facebooku v Spojených štátoch hovoria častejšie o Obamovi ako o Romneym, informuje CNN.

00:18 Romney boduje v ekonomike

Podľa prvých prieskumov si Američania myslia, že ekonomiku by lepšie riadil Romney. Dôveruje mu 51 percent voličov, Obamovi o štyri percentá menej, uvidela CNN.

00:04 Obamovi pomohla aj Sandy

Pätnásť percent opýtaných voličov povedalo, že za súčasného prezidenta hlasovali kvôli jeho postupu počas hurikánu Sandy v USA.

00:01 Romney: Obama je dobrý otec

Mitt Romney dobrovoľníkom v Pittsburghu, povedal, aby zostali pozitívni. Pripustil tiež, že tím prezidenta Obamu pripravil naozaj silnú kampaň.

"Verím, že je to dobrý chlap a prajem jemu aj jeho rodine všetko dobré. Je to dobrý otec a je dobrým príkladom správneho otca, je ale na čase vydať sa novým smerom. Prišiel čas pre lepra zajtrajšok," dodal.

23:56 Američania: Ekonomika sa zhoršuje

Šiesti z desiatich voličov povedali tesne po tom, ako odvolili agetúre AP, že ich prioritou počas hlasovania bola ekonomika, nezamestnanosť a rastúce ceny. Podľa voličov sa situácia zhoršuje, prípadne je zlá alebo stagnuje.

23:45 Rady na voľby

Najväčšie komplikácie počas hlasovania predstavovali dlhé rady pred volebnými miestnosťami. Niekde voliči čakali aj niekoľko hodín.

Značné sú napríklad vo Virgínii, Floride a Ohiu, teda kľúčových volebných štátoch, a tiež New Jersey a New Yorku, ktoré nedávno zasiahla obrie búrky Sandy.

23:37 Glosuje Pavel Novotný: Volebná horúčka na Slovensku

Volebná horúčka sa naplno robehla aj v bratislavskom hoteli Carlton, ktorý sa túto noc stal hlavným americkým volebným štábom na Slovensku. Americkí diplomati, biznismeni aj lektori angličtiny tu čakajú na odhady výsledkov v prvých štátoch USA.

22:48 Na výsledky sa môže čakať niekoľko dní

Prvé výsledky amerických prezidentských volieb by mali byť známe po polnoci stredoeurópskeho času, kedy sa zatvoria prvé volebné miestnosti.

Na meno víťaza si ale možno Američania aj zvyšok sveta počkajú dlhšiu dobu, prieskumy totiž sľubovali veľmi tesné hlasovanie.

Mohlo by sa tak napríklad stať, že sa v kľúčovom Ohiu budú prepočítavať odovzdané hlasy. V takom prípade sa vyhlásenie víťaza môže oneskoriť najmenej o niekoľko dní.

21:56 V Kentucky si pripijú na víťaza iba nealkom

Víťazovi amerických volieb - a nezáleží na tom ktorému - ľudia nebudú môcť na verejnosti pripiť v Kentucky a v Južnej Karolíne. Počas volieb tam totiž platí prísny zákaz predaja alkoholu - v reštauráciách, baroch i obchodoch.     

Zákon je pozostatkom z čias prohibície v Spojených štátoch, keď boli vtedajšie salóny - známe z westernov - často aj volebnými miestnosťami. Zákaz predaja alkoholu mal zabrániť, aby sa za pár "drinkov" kupovali hlasy.

21:40 Po voľbách zasiahne USA ďalšia búrka

K východnému pobrežiu USA sa po hurikáne Sandy, ktorý si vyžiadal cez 110 obetí, blíži ďalšia búrka.

V stredu má oblasť, ktorá sa ešte len spamätáva z nedávnej prírodnej katastrofy, zasiahnuť silný vietor a dážď. Obyvatelia niektorých oblastí, vrátane častí New Yorku alebo nízko položených častí mesta Brick Township v štáte New Jersey, budú preto musieť byť evakuovaní.

20:53 V New York City zlyhala technika, niektorí voliči čakali takmer hodinu

Nápor voličov v kombinácii so silnou búrkou viedol v amerických regiónoch zasiahnutých nedávno hurikánom Sandy k dlhým radom pred volebnými miestnosťami, k zmätku a hnevu voličov.

Na niektorých miestach v New York City zlyhali dokonca aj elektronické volebné zariadenia, používaná prvýkrát. Muselo sa tak siahnuť späť ku klasickým papierovým volebným lístkom, ktoré sa budú sčítavať ručne. To celý proces ešte viac spomaľovalo.

Šesťdesiatročnému Randymu Härterovi kvôli tomu zabrala voľba nového prezidenta USA celých 45 minút. V rade dlho čakala aj dvadsaťtriročná Alex Schroderová. Tej to ale vôbec nevadilo. "Som tak rada, že môžem voliť. Veľmi si prajem, aby zvíťazil Barack Obama," povedala nadšene pre The New York Times. "Dúfam len, že to nebude trvať dlhšie ako hodinu, aby som sa stihla vrátiť do práce," dodala.

19:27 Manhattan hlasoval po starom

V niektorých častiach New Yorku, ktoré spustošil hurikán Sandy, v dnešných voľbách nehlasovali elektronicky, ale "po starom" - s papierovými hlasovacími lístkami.      

Tie prekvapili napríklad voličov na pôde univerzity na Dolnom Manhattane, ktorý podobne ako New Jersey či Connecticut postihli rozsiahle niekoľkodňové výpadky elektriny, záplavy a akútny nedostatok paliva či potravín.    

19:24 Obama blahoželal Romneymu

Americký prezident Barack Obama sa dnes poďakoval za spoluprácu vo volebnej kampani dobrovoľníkom a prívržencom. Zároveň zablahoželal svojmu protivníkovi Mittovi Romneymu k "ráznej kampani".     

Obama po svojom návrate do Chicaga navštívil hlavný stan demokratov, kde poďakoval za spoluprácu v kampani. Vyslovil presvedčenie, že voľby vyhrá, ale ocenil aj prácu volebného tímu svojho súpera.

"Chcem tiež povedať guvernérovi Romneymu, že mu blahoželám k ráznej kampani," uviedol Obama. Ako ďalej dodal, vie, že Romneyho prívrženci sa angažovali, boli plní entuziazmu a tvrdo pracovali.

18:57 Obama si na výsledky počká doma

Americký prezidentský špeciál Air Force One sa dnes vrátil do Chicaga, kde chce americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle počkať na výsledky volieb.     

Volebný maratón sa pre americký prvý pár skončil po 17 mesiacoch. Obama bude po volebnom dni pripravený na rozhovory pre americké televízie, ale zahrá si aj basketbal, aby sa uvoľnil. Na volebné výsledky chce čakať v kruhu poradcov a priateľov.

18:33 Najdrahšia kampaň v histórii

Podľa portála ZeroHedge.com celá kampaň na obidvoch kandidátov stála šesť miliárd dolárov, v prepočte na jedného voliča to je 20 dolárov na hlavu. Pre porovnanie, celá Nikaragua má HDP vo výške takmer 6,4 miliardy dolárov.

17:54 Chicagska chudobná štvrť sa bojí víťazstva Romneyho

Víťazstva republikána Mitta Romneyho sa obávajú obyvatelia chicagskej chudobnej štvrti South Side, kde pred rokmi súčasný prezident Barack Obama pôsobil ako sociálny pracovník. Prehra súčasného šéfa Bieleho domu by podľa nich znamenala vládu človeka, ktorý nemyslí na chudobných. Naopak Obama podľa nich postupne zlepší situáciu všetkých Američanov.

"Ak by Romney zvíťazil, bola by to katastrofa," povedal pre agentúru muž, ktorý sa predstavil ako Billy krátko potom, čo odvolil v kostole svätého Tadeáša. "Nezaujíma sa o pracujúcich ľudí," dodal na adresu Romneyho.

17:50 Ako sa darí kandidátom na sociálnych sieťach

 O kom sa viac hovorí, píše a tweetuje? Súboj prezidentských kandidátov je aj na sociálnych sieťach vyrovnaný, z kandidátov na viceprezidenta ale jednoznačne viac zaujal republikán Paul Ryan. Skóre ale vyrovnáva Michelle Obamová, ktorá užívateľov sociálnych sietí baví viac, ako manželka Mitta Romneyho Ann. Na podrobné grafy prezidentského súboja na sociálnych sietí sa môžete pozrieť TU.

17:49 Ako dopadnú voľby podľa Ronalda Ižipa z TRIM Broker

 https://www.youtube.com/embed/FtcMBZuz2tQ


17:38 Čo čaká Ameriku po voľbách?

Aktíva Vyhrá Barack Obama Vyhrá Mitt Romney
USD

Pre USD by to spočiatku mohlo byť negatívnejšie, ale trh by mohol zmeniť názor, hneď ako do hry vstúpi potenciálna závažnosť fiškálneho útesu. Pre USD by to spočiatku mohlo byť negatívnejšie, ale trh by mohol zmeniť názor, akonáhle do hry vstúpi potenciálna závažnosť fiškálneho útesu.

Teoreticky to bude pre USD pozitívnejšie a môže to spôsobiť skokovú reakciu, ale nemohol by USD v krátkodobom horizonte oslabiť? Víťazstvo republikánov môže vzbudiť určitú nádej, že fiškálny útes bude nakoniec menší, než sa čakalo.
Americké dlhopisy

Nulová hrozba pre Bernankeho Fed môže v blízkej budúcnosti znamenať pre trhy s dlhopismi väčšiu stabilitu, pretože Bernankeho Fed bude mať nakoniec možno v držbe celý dlhý koniec krivky a v menovej politike nedôjde k žiadnej zmene.

Americké dlhopisy čaká kolísavejšia cesta (nakoniec aj zvýšené riziko poklesu), pretože trh sa bude intenzívne zaoberať otázkou, či je to skutočne možné, že éra Greenspana / Bernankeho je takmer na konci.

Zlato

Ak Obama vyhrá, bude sa mu skôr dariť lepšie, pretože politika Bena Bernankeho môže bez prerušenia prežiť ešte celé nadchádzajúce roky.

Pre zlato je táto situácia oveľa nepriaznivejšia, pretože tento trh živia nekryté peniaze plynúce z tlačiarenských lisov Fedu - aj keď Romneyho štekanie na Fed môže byť nakoniec oveľa horšie ako jeho hryzenie.

Akcie

Prínosy kvantitatívneho uvoľňovania sa postupne vytrácajú a nič na tom nezmení ani skutočnosť, že Bernankeho Fed, pokiaľ k tomu bude mať možnosť, začne zase "vyčíňať". Priemerným titulom sa bude dariť zle, aj keď existuje mnoho jednotlivých spoločností, ich akcie stojí za to mať.

Tradičná republikánska predstava, že možno znižovať dane a výdavky, a tak dosiahnuť vyrovnaný rozpočet, pretože dôjde k zlepšeniu celkového rastu, je jednoducho nesprávna. To pochopia aj akciové trhy.

17:28 Americkí kňazi porušili pre voľby zákon

1600 amerických kňazov porušilo 58-ročný zákon, ktorý zakazuje politickú podporu v kostoloch. Stovky duchovných vyzývajú počas svojich bohoslužieb, aby veriaci volili konkrétneho kandidáta.

17:13 Voľby do Kongresu

Spolu s prezidentom sa v utorok v USA volí tiež celá 435-členná Snemovňa reprezentantov a 33 zo 100 senátorov. Prieskumy ukazujú, že by republikáni mali udržať v snemovni väčšinu. V Senáte obhajujú demokrati tesnú väčšinu 53 hlasov - tam sú výsledky dosť neisté.

17:03 Dve vízie pre Ameriku

Podľa názoru oboch súperov - Obamu i Romneyho - budú mať voľby ďalekosiahle následky pre Spojené štáty, ktoré sa ešte stále zotavujú z najväčšieho ekonomického poklesu od čias veľkej hospodárskej krízy, a tiež v súvislosti s rozhodovaním o tom, akú veľkú úlohu by pri riešení problémov krajiny mala zohrávať federálna vláda.

"Je to voľba medzi dvoma víziami pre Spojené štáty," povedal Obama v pondelok v Madisone vo Wisconsine, pričom požiadal voličov, aby mu umožnili dokončiť jeho prácu na obrate ekonomiky, započatú v prvom volebnom období.

Romney argumentoval tým, že Obama mal svoju šancu a premrhal ju. Na volebnom zhromaždení v Sanforde na Floride povedal, že podľa Obamu je odpoveďou na problémy viac kompetencií vlády. "Nie, pán prezident, viac pracovných miest, to je odpoveď pre Spojené štáty," oponoval republikán.

17:02 Voliť pôjde 120 miliónov Američanov

Najmenej 120 miliónov Američanov sa podľa očakávania zúčastní na prezidentských voľbách v USA, kde sa už dnes otvorili volebné miestnosti na východe i stredozápade Spojených štátov a postupne sa pridávalo západné pobrežie.

Podľa celonárodných prieskumov zvádzajú americký prezident Barack Obama a jeho republikánsky vyzývateľ Mitt Romney tesný zápas, o výsledku ktorého sa však rozhodne iba v niekoľkých amerických štátoch.

"Cítim optimizmus, ale len opatrný optimizmus," povedal Obama v rozhlasovom vysielaní The Steve Harvey Morning Show. Dodal, že kým ľudia neodvolia a nespočítajú sa hlasy, všetko ostatné je len špekulácia.

Romney pre rozhlasovú stanicu WTAM v Ohiu - považovanom za "bojové pole" - uviedol, že Obamova politika finančne poškodzuje Spojené štáty. Poznamenal, že ak to bude o ekonomike a pracovných miestach, tak voľby vyhrá on.

16:38 Obama: Poďme to vyhrať

Barack Obama vyzýva ľudí, aby šli voliť aj prostredníctvom Twitteru.

16:22 O osude zlata sa rozhodne v noci

Ak Obama zvíťazí, mohli by sme podľa analytika forexpro.sk zajtra sledovať možno až štvorpercentný rast ceny zlata, veď 4. novembra 2008 po jeho prvom zvolení vyletelo zlato o 4.2 % vyššie a počas nasledujúcich rokov zdvojnásobilo svoju hodnotu. "Ak by však vyhral Romney, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa zlato pozrelo zajtra pod úroveň 200- dňového kĺzavého priemeru, kde bolo naposledy ešte počas augusta a s určitosťou by definitívne prerazilo rastový trend trvajúci od začiatku júla," tvrdí Lehoťan.

16:17 Amerika to bude mať s Romneym ľahšie

"Snemovňu reprezentantov s najväčšou pravdepodobnosťou ovládnu republikáni. To znamená, že by asi bolo jednoduchšie sa dohodnúť na tom, čo s fiškálnym útesom, v prípade víťazstva Romneyho, pretože by prezidentova strana mala kontrolu nad snemovňou a Senát by bol namixovaný. Veci by sa dali pretlačiť. Ak vyhrá Obama, budeme mať demokrata v Bielom dome, snemovňu ovládanou republikánmi a opäť, pravdepodobne mix v Senáte, pretože tam teraz ide len o obmedzený počet kresiel. To znamená, že by asi bolo komplikovanejšie sa na niečom dohodnúť," tvrdí v rozhovore ekonóm z ING James Knightley.

16:10 Republikáni pripravili volebnú recepciu v bašte demokratov

Republikáni pripravili volebnú recepciu v hlavnom stane svojej kampane v Bostone v Massachusetts, hoci je tento americký štát považovaný za baštu demokratov. Priamo v Bostone pritom Romney nemá žiadnu šancu. Podľa prieskumu denníka Boston Globe, ktorý sa uskutočnil pred týždňom, by tam americký prezident Barack Obama získal 52 percent hlasov a Romney 38 percent.

V rámci celého Massachusetts je rozdiel medzi kandidátmi ešte väčší. Obamu by volilo 60 percent voličov a Romney 40 percent. Napriek tomu nazýva republikán Romney demokratický Boston svojím domovom. Volil na predmestí Belmont, kde býva od čias, keď bol guvernérom Massachusetts.

Ako umiernený republikán získal v rokoch 2003-2007 v Massachusetts povesť, že sa pridal "k demokratickej presile", spolupracoval s demokratmi. Podľa jeho prívržencov by tak postupoval aj ako prezident.

16:02 Wall Street mierne rastie

Burza na Wall Street začína obchodovanie miernym rastom. Index S&P 500 pridáva 0,42%, Dow Jones 0,55% a index Nasdag rastie o 0,18%.

Vývoj indexu S&P 500 za mesiac

 

16:00 Americké voľby majú aj svojho rekordéra

Obyvatelia malej dediny Dixville v štáte New Hamphshire mohli ako prví vhodiť do urny volebný lístok. A to už o polnoci. Po 43 sekundách hlasovania mali Barack Obama aj Mitt Romney rovnako po päť hlasov. „Výsledok bol nečakaný," vyjadril sa mestký úradník Dick Erwin. Mesto má dvoch registrovaných demokratov, troch republikánov a piatich nezávislých. "Držte oči na správach, tento rok to bude divoké“. Avizoval situáciu Erwin. Voliť už o polnoci nie je iba bláznivý nápad, ale tradícia, ktorá pretrváva už od roku 1960. Všetci sa vtedy zhromaždili pred hotelom z devätnásteho storočia Balsams. Tradíciu voliť v noci vymysleli vtedajší robotníci.

15:35 Desať dôvodov, prečo voliť Romneyho

Dôvodom pre Obamu sme sa už venovali TU.

Prečo však voliť Romneyho? Chce zrušiť Obamovu reformu zdravotníctva, vytvoriť nové pracovné miesta, zväčšiť váhu USA vo svete a posilniť armádu. Dôvody nájdete tu.

15:30 Hlasoval aj Romney

Republikánsky prezidentský kandidát Mitt Romney hlasoval v utorok v Belmonte vo svojom domovskom štáte Massachusetts za sprievodu manželky Ann. Teraz sa vydá na posledné mítingy do Ohia a do Pensylvánie. Večer miestneho času sa vráti do Bostonu v Massachusetts, kde bude so svojím štábom čakať na výsledok volieb. Pripojí sa tam k nemu aj jeho spolukandidát na viceprezidenta Paul Ryan, ktorý predtým môžu hlasovať už v domovskom štáte Wisconsin.

Mitt Romney hlasoval v Belmonte za sprievodu manželky Ann.

14:50 Volí už väčšina štátov

Volebné miestnosti sa otvorili na východe Spojených štátov aj Stredozápade. Volí sa už v 36 štátoch, vrátane New Yorku, Virginie alebo dôležitej Floridy či Ohia. V Delaware hlasoval viceprezident Joe Biden, republikánsky kandidát na prezidenta Mitt Romney bude voliť v Belmonte vo svojom domovskom štáte Massachusetts.

14:32 Ideálny výsledok volieb

Komentátori v USA hovoria o tom, že aktuálne voľby nebudú hlavne o ekonomike, ale o súdnictve, boji proti klimatickým zmenám či právach homosexuáloch či potratoch. Nehovoriac o tom, že 30 miliónov Američanov čaká, či dostane prístup k americkému zdravotnému poisteniu. Práve ekonomika bude podľa analytika TRIM Broker Tomáša Plaveca v najbližších týždňoch rezonovať najviac. Pretože prichádza čas, kedy sa USA bude musieť postaviť svojim dlhom.

"Dnes sa bude voliť celá snemovňa, tretina senátu a prezident. Keďže na odvrátenie rizika fiškálneho útesu je potrebná akcieschopnosť, ideálnym výsledkom je ten jednofarebný (snemovňa, senát aj prezident buď demokratické, alebo republikánske). Ak by vyšiel zmiešane, naznačilo by to možné problémy do ďalších mesiacov – pretože republikáni a demokrati by sa museli dohodnúť. Preto ak by výsledok volieb spel týmto smerom, je možné očakávať silnejší dolár a istú nervozitu," vysvetľuje analytik.

14:15 Víťaz nie je rozhodujúci

Kto bude víťazom volieb, nie je podľa Kamila Borosa z X-Trade Brokers také rozhodujúce, hoci Obama má viac stimulačný program." Keďže sa volí aj celkom nová Snemovňa reprezentantov a tretina Senátu, najdôležitejšie bude v konečnom dôsledku celkové rozloženie politických síl. A to z toho dôvodu, že krajine hrozí „fiškálna priepasť“, kedy sa v prípade nedohody zákonodarcov na prelome rokov spustia neadresné kosolidačné opatrenia vo výške viac než 500 mld. USD, čo predstavuje viac ako 3 % HDP," tvrdí analytik.

Ťažko odhadnúť, či k nejakým dohodám dôjde už počas dosluhovania doterajších Kongresmanov, každopádne čo sa týka nového zloženia Kongresu, tak podľa analytika by bola asi najrizikovejšia kombinácia víťazstva Obamu a republikánska väčšina v Snemovni reprezentantov a Senáte.

14:14 Volil aj Biden

Svoj hlas odovzdal aj americký vicepreident Joe Biden. Hlasoval v Greenwille v Delaware

14:00 Viac miest vďaka Romneymu?

Romney vytvorí viac pracovných miest. Myslí si to bývalý šéf general Electric Jack Welch. Prvotným impulzom k tomu má byť aktívna politika štátu na podporu energetickej sebestačnosri krajiny. Podľa investičného bankára Rogera Altmana sú zas Spojené štáty vďaka Obamovi na ceste k dosiahnutiu najvyššej produkcie zemného plynu v histórii a tiež k prekonaniu Saudskej Arábie v ťažbe ropy.

13:55 Pozrite sa na dnešný vývoj dolára voči euru

13:35 Prečo voliť Obamu?

Profesor Langstoneskej univerzity Matthew Lych zhrnul najsilnejšie momenty v programe súčasného prezidenta. Obama je za ľudí, za občianske práva, za zdravotnú starostlivosť pre všetkých, za strednú triedu. Dôvody nájdete tu..

13:18 Volí východné pobrežie USA

Od poludnia nášho času, teda o šiestej ráno amerického východného času, sa otvorila jasná väčšina volebných miestností na východnom pobreží. K urnám teraz môžu chodiť obyvatelia Virgínie, kde sa očakáva tesný súboj, aj štátov ako je New York, New Jersey, Connecticut, Indiana, Kentucky, Vermont alebo Maine sa špecifickým získavaním počtu voliteľov.

12:43 Od Washingtona po Obamu

Historicky prvým prezidentom bol George Washington v roku 1789 do roku 1797.  Väčšina Američanov ho doteraz pokladá za najvýznamnejšieho prezidenta v histórii krajiny. Poslednými prezidentmi boli Ronald Reagan, Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama, ktorý teraz bojuje o zotrvanie v Bielom dome. Pozrite si prehľad najznámejších prezidentov USA.

12:26 Víťaz berie úplne všetko

Volebný systém v Spojených štátoch je mimoriadne zložitý. O novom prezidentovi v decembri formálne rozhodne 538-členný zbor voliteľov, zloženie ktorého však vyberajú voliči už dnes. Prezidentské voľby sa teda konajú každé štyri roky v utorok po prvom novembrovom pondelku. V zásade pritom platí, že víťaz berie všetko. Ak kandidát zvíťazí v niektorom štáte čo i len o jeden voličský lístok, automaticky získava všetky hlasy voliteľov daného štátu. A tí sú podľa tradície povinní hlasovať za oficiálneho kandidáta svojej strany. Čítajte viac o volebnom systéme...

12:20 Harmonogram zverejnenia výsledkov

Britský The Guardian vytvoril grafiku o zverejňovaní výsledkov volieb. Ako vysvetlil Tomáš Plavec zo spoločnosti TRIM Broker,o polnoci nášho času začnú zverejňovať výsledky prvé štáty, Indiana a Kentucky, o druhej ráno to bude polovica štátov, o piatej ráno všetky výsledky okrem Aljašky. Jej výsledky budú známe o siedmej ráno.

Pre zväčšenie kliknite do obrázka

12:15 Hrozba fiškálneho útesu

Neistota obklopujúca americké voľby bude sprevádzať trhy aj dnes, pretože investori budú hľadať bezpečné útočiská pred voľbami. "Fiškálny útes zostáva najväčšou hrozbou pre oživenie USA a víťazstvom demokratov by sa zvýšila pravdepodobnosť zabránenia tomuto stavu ešte skôr, ako zmeny na konci roka vstúpia do platnosti. To preto, že ak by Romney vyhral voľby, prísahu by skladal až v polovici januára, takže fiškálny útes by sa stal veľmi reálnou hrozbou. Na druhej strane, aby sa zabránilo katastrofe, po Obamovom víťazstve by nasledovali pokusy o zvýšenie daní a o masívne výdavkové škrty," komentuje šéfanalytik spoločnosti Alpari James Hughes.

12:11 Čím chce ohúriť Obama a Romney

Obama podporuje balík daňových škrtov, investície do vzdelanie, zníženie daní pre domácnosti, zabrániť chce Iránu vo vývoji jadrovej zbrane. Naproti tomu Romney chce deliť sadzby dane z príjmu, výrazne znížiť federálne vádavky a zrušiť Obamovu zdravotnú reformu. Prečítajte si viac o kampani...

12:09 Romney prehrať nemôže. Má Chucka Norrisa

Do kampane prezidentských volieb v USA sa zapojili aj známe osobnosti. Dalo by sa povedať, že viac známych tvári má vo svojom fanklube súčasný prezident Barack Obama. Mitt Romney má však v tom svojom Chucka Norrisa. Čítajte viac o podporovateľoch...

Romney sa objíma so svojou manželkou.

12:05 Nemci by volili Obamu

Ak by o americkom prezidentovi rozhodovali Nemci, voľby nového šéfa Bieleho domu by na celej čiare vyhral Barack Obama. Súčasnému prezidentovi USA by podľa mnohých prieskumov z posledných dní dalo svoj ​​hlas viac ako 80 percent Nemcov, v jednej z ankiet sa pre neho vyjadrilo dokonca cez 90 percent respondentov. Veľká väčšina ich tiež verí, že Obama v súboji s republikánskym vyzývateľom Mitt Romneya uspeje.

11:50 Posledné odkazy voličom na Twitteri

V posledných dvoch tweetoch voličom Obama ponúka pokračovanie v pohybe vpred, zatiaľ čo Romney sľubuje pre Američanov skutočné oživenie.

11:20 Zľavy za hlas vo voľbách

Viaceré obchodné reťazce a reštaurácie v USA sa rozhodli spríjemniť dnes voličom čakanie na výsledky volieb prezidenta Spojených štátov špeciálnymi ponukami a zľavami.     

Sieť mexických reštaurácií tak každému hosťovi, ktorý sa preukáže nálepkou s nápisom "I voted", venuje placku taco s pikantnou omáčkou, plnenú mäsom, syrom a fazuľovou pastou. Kanadská sieť kaviarní Tim Horton's v USA pridá každému voličovi k zakúpenej káve šišku zadarmo. Sieť supermarketov Macy's pripravila 15-20-percentné zľavy vo svojom internetovom obchode - stačí do poznámky napísať: ELECT. Známa washingtonská reštaurácia Hank's Oyster Bar voličom ponúka na účet podniku dve ustrice a pohár punču.

10:50 Ázijské burzy vyčkávajú

Veľká väčšina ázijských búrz dnes obchoduje mierne slabšie s tým, ako sa rozbehli americké voľby a investori sa rozhodli zostať mierne bokom. Uviedol to portál Patria Online.

Index Nikkei 225

 

10:45 Prvé odhady

Od jedenástej hodiny večer začnú médiá zverejňovať prvé odhady výsledkov volieb.

10:30 Obama symbolicky ukončil kampaň

 Obama v pondelok symbolicky ukončil svoju volebnú kampaň v štáte Iowa - pred budovou, ktorá bola v posledných prezidentských voľbách jeho štábom. Na zhromaždení v predvečer volieb, ktorého sa zúčastnilo viac ako 20.000 ľudí, vyzýval prítomných, aby mu pomohli dokončiť to, čo v krajine začali pred štyrmi rokmi.

Obama zdraví svojich podporovateľov v Iowe.

10:10 Hlasovať je možné aj vo vesmíre

Zaujímavosťou je, že voľby môžu prebiehať aj vo vesmíre. Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sa totiž nachádzajú aj dvaja Američania, od hlasovacích miestností ich však delia stovky kilometrov. Sunita Williamsová ani Kevin Ford však túto možnosť voľby nevyužijú.

Odhlasovali totiž v Rusku ešte pred odletom do vesmíru. Ak by však využili možnosť hlasovať z paluby orbitálneho komplexu, dostali by digitálneu verziu hlasovacieho lístka, ktorý im pošle kontrolné stredisko v Houstone. Po vyplnení ho vráti späť na Zem.

10:00 Sandy vniesla do volieb chaos

Na niektorých miestach skomplikovala hlasovanie búrka Sandy. Kvôli nej nemôže až 150 tisíc ľudí voliť vo svojich okrskoch.

Zároveň ale informovanosť o zmenách nie je dostatočná. Starosta New Yorku Michael Bloomberg dokonca označil mestskú volebnú komisiu za nefunkčnú a vyzval ju, aby voliča o zmenách volebných miestností lepšie informovala. Ľudia v New Jersey navyše dostali možnosť hlasovať elektronickou poštou alebo faxom.

9:30 Víťazstvo Romneyho prinesie na trhy chaos

V posledných týždňoch sa vývoj na trhu s americkými vládnymi dlhopismi odvíjal najmä od toho, ako vyzerali nádeje hlavných prezidentských kandidátov na zvolenie. Investori sa všeobecne domnievajú, že ak by vyhral Mitt Romney, príde negatívny vývoj a výnosy dlhopisov budú vyššie, než keby vyhral Barack Obama. Vývoj pravdepodobnosti zvolenia Romneyho a výnosov desaťročných vládnych dlhopisov od polovice septembra ukazuje graf:

Zdroj: Patria Online

07:40 Voľby sa začali

Americké prezidentské voľby sa dnes začali už krátko po polnoci (miestneho času) vyrovnaným súbojom v dedinke Dixville Notch v štáte New Hampshire. Prezident Barack Obama i jeho republikánsky vyzývateľ Mitt Romney tam dostali rovnako po päť hlasov.

Obyvatelia obce neďaleko kanadskej hranice tradične hlasujú počas volebného dňa v USA ako prví - spolu s ďalšou malou dedinou Hart's Location v tom istom štáte.

07:20 Tesný súboj

Súboj o Biely dom medzi Barackom Obamom a Mittom Romneyom je napínavý v štyroch dôležitých štátoch, ktoré môžu rozhodnúť od výsledku dnešných volieb. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Reuters a inštitútu Ipsos, ktoré zverejnili v predvečer hlasovania.

Obama si podľa prieskumu udržal štvorpercentný náskok v štáte Ohio a menšie náskoky vo Virgínii a Colorade, pokým Romney viedol o jedno percento na Floride.

V pravdepodobne najdôležitejšom Ohiu podporilo Obamu 50 percent a Romneyho 46 percent voličov, ktorí plánujú ísť hlasovať. V nedeľu viedol Obama so 48 k 44 percentám.

Vo Virgínii mal Obama v pondelok predstih 48 percent pred Romneyho 46 percentami, v Colorade bol pomer v prospech súčasného prezidenta 48 percent k 47 percentám.

Na Floride mierne viedol Romney s podporou 48 percent tzv. pravdepodobných voličov, pred 47 percentami pre Obamu.

V celých USA viedol Obama s náskokom 48 percent voči Romneyho 46 percentám. Všetky výsledky sa však pohybovali v rámci možnej odchýlky prieskumu, ktorá predstavovala 3,4 percenta.

Profily kandidátov na amerického prezidenta

Barack Obama

Do histórie sa Obama zapísal aj ziskom Nobelovej ceny za mier za jeho mimoriadne snahy riešiť problémy s dôrazom na právo a dialóg. Nevyhol sa ani kritike, že cenu získal za štýl, sľuby a prejavy avšak nie za reálne výsledky. Cenu prevzal krátko po tom, čo vyslal do Afganistanu ďalších 30 tisíc vojakov. Z ocenenia bol do určitej miery v rozpakoch aj sám Obama, ktorý vyhlásil: "Aby som bol úprimný, nemám pocit, že by som si zaslúžil byť v spoločnosti toľkých prelomových osobností." Čítajte viac...

Mitt Romney

Republikánsky kandidát Willard Mitt Romney (65) má so svojím odporcom, americkým prezidentom Barackom Obamom, niečo spoločného - obaja sú typy hodiace sa na televízne obrazovky, kamery ich majú rady.

Republikán síce pôsobil trochu upäto, ale s pribúdajúcimi preferenciami mu očividne pribudlo sebavedomie. Musel bojovať s obrazom necitlivého boháča, ktorí nerozumie problémom "obyčajných ľudí". Po superbúrke Sandy sa demonštratívne prezentoval ako človek, ktorý posiela pomoc a pomáha robiť zbierku. Čítajte viac...

01 - Modified: 2005-05-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: USA: Teroristi majú finančné ťažkosti 02 - Modified: 2005-05-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Predaj áut v Európe prekvapil 03 - Modified: 2005-05-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Kultivovaný elegán do terénu 04 - Modified: 2005-05-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Japonec na maďarský spôsob 05 - Modified: 2005-05-16 06:23:19 - Feat.: 0 - Title: Tenkú čiaru sme neprekročili! Prečo? 06 - Modified: 2005-05-16 06:24:23 - Feat.: 0 - Title: František Hossa nad rezignáciou zatiaľ neuvažuje 07 - Modified: 2005-05-16 06:26:21 - Feat.: 0 - Title: Štatistiky slovenských hokejistov 08 - Modified: 2005-05-16 06:32:26 - Feat.: 0 - Title: Štatistiky
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. november 2024 08:10