Ako starneme, tuhnú nám mäkké tkanivá, najmä tie kĺbové, čo nám sťažuje každodenný pohyb. Najprv napríklad spomínané ohýbanie a naťahovanie, v neskoršom veku často aj chôdzu. „Môže tak vzniknúť začarovaný kruh, pretože nás stuhnuté kĺby odrádzajú od pohybu a radšej volíme sedavý spôsob života. Čo zase vedie k oslabeným a ešte stuhnutejším kĺbom,“ hovorí Brad Manor, vedecký pracovník z Harvard Medical School.
Mobilita vs. flexibilita
Pozor na zámenu termínov: mobilita nie je to isté, čo flexibilita, aj keď je pre náš každodenný život rovnako dôležitá, upozorňuje portál iDnes.cz. Zatiaľ čo pri flexibilite je reč o tom, ako ďaleko sa tkanivá nášho tela dokážu natiahnuť, miera mobility je daná tým, ako sa nám darí pohybovať kĺbom v celom jeho rozsahu. Napríklad, či dokážeme plne prepnúť a pokrčiť koleno alebo otáčať krkom na všetky strany.
Mobilitu si môžete otestovať aj doma s pomocou nasledujúcich pohybov, ktoré pripravili New York Times spolu s poprednou ortopédkou Leigh Hanke z Yaleovej univerzity. Výsledky samozrejme nie sú exaktné, ale zistíte, na čo sa zamerať. „Test opakujte raz mesačne, aby ste mali prehľad o tom, ako sa vaša mobilita vyvíja,“ odporúča Hanke. Keď u niektorého z testov ucítite bolesť, nechoďte „cez ňu“. Radšej sa poraďte so svojím lekárom.
A ak zistíte, že sa vám v niektorých testoch nedarí, nemusíte hádzať flintu do žita. Mobilita každého kĺbu je premenlivá – rovnako ako sa môže s vekom zhoršovať, dá sa aj zlepšovať. Najlepšie s pomocou trénera alebo fyzioterapeuta. Existujú aj špeciálne kurzy zamerané priamo na mobilitu. Uľahčíte tak život svojmu budúcemu ja, ktoré bude aj vo vyššom veku pohyblivejšie a odolnejšie voči zraneniam.
V galérii nájdete pohyby, vďaka ktorým odhalite, ako je na tom pohyblivosť konkrétnych kĺbov vo vašom tele: