StoryEditor

Zdravý metabolizmus a odbúranie tukov: Pomocníkov pri chudnutí nájdete vo vašej kuchyni

25.03.2022, 17:00
Autor:
iDnesiDnesipip
Chudnutie môžu uľahčiť aj niektoré druhy potravín, ktoré rozhýbu metabolizmus a podporia odbúravanie tukov.

Problém s pribúdajúcimi kilami majú po zime mnohí. Ako sa však vymaniť zo začarovaného kruhu chudnutia, priberania a odriekania? Občas sa stačí vzdať diét a hladovania a spraviť si poriadok v zložení stravy a v každodennom jedálničku.

Súčasťou procesu je zaradiť do neho prírodné spaľovače tuku, pomocníkov pri boji s nadbytočnými kilami. V prvom rade sa však musíte začať stravovať pravidelne. Keď telo nehladuje, nebude mať potrebu robiť si zásoby na horšie časy v podobe tukových zásob, uvádza portál iDnes.cz.

Pestrý vyvážený jedálniček by mali tvoriť zdravé tuky, ovocie, zelenina, kvalitné bielkoviny a celozrnné pečivo. Prehľad konkrétnych potravín, ktoré pomáhajú pri zdravom chudnutí a zasýtia, si pozrite v galérii:

Menej bubliniek, viac vlákniny

Ak obľubujete perlivé nápoje, netreba sa čudovať tomu, že máte problém s nadbytočnými kilami. V črevách totiž ich vplyvom vznikajú plyny, ktoré sa tvoria aj vďaka tomu, že prehĺtate vzduch. Oveľa lepšie preto urobíte, keď prejdete na čistú vodu.

Mnohým takisto robí ťažkosti aj pečivo z bielej múky, preto odporúčame zvýšiť podiel vlákniny, ktorá z čriev odstráni škodliviny a ešte vás aj zasýti. Bohatým zdrojom vlákniny je celozrnné pečivo, knäckebrot, otruby, ovsené vločky, celozrnný kuskus, ryža natural, strukoviny, orechy a samozrejme ovocie a zelenina.

Pri redukčných diétach je vhodné zaradiť aj látku zvanú L-karnitín, ktorá podporuje metabolizmus tukov. Zlepšuje ich transport do bunkových mitochondrií, kde dochádza k ich spaľovaniu a využitiu na energiu.

L-karnitín je telu vlastná aminokyselina, ktorú si organizmus dokáže v určitom množstve vyrobiť sám. Menšie množstvo je možné získavať aj zo stravy (červené mäso, avokádo, sója).

22. máj 2022 10:03