Ľudské telo nemá rado extrémy. V pohybe ani v strave. O tom, že nadmiera cukru či tuku je preň deštrukčná, svedčí pandémia kardiovaskulárnych chorôb či cukrovky. Diabetes, ktorého výskyt neustále stúpa – a v deviatich z desiatich prípadov je spojený s nadváhou alebo obezitou –, lekári nazývajú otravou tukom.
Nespálený tuk v tele začne plniť pečeň, pankreas a následne aj svaly – a všetky tieto orgány prestanú pracovať, ako majú. „Nebudú dobre reagovať na inzulín, pankreas teda nebude inzulín vyrábať v dostatočnom množstve a máme cukrovku ako vyšitú,“ približuje pre Lidové noviny princíp jej vzniku diabetológ Martin Prázný.
Náš organizmus však rovnako nemá rád opačný extrém: keď v snahe zbaviť sa nadbytočného tuku – obvykle presne takto na jar a neraz z čisto estetických dôvodov – mu ho začneme odrazu dodávať zase primálo. Prípadne ho o niektoré skupiny potravín ochudobníme úplne.
Či naopak – nadmieru ho dopujeme „tými zdravými“. Trebárs vlákninou. A vôbec: v disciplíne zvanej chudnutie sa ľudia dopúšťajú tých najbizarnejších kúskov. Tukožrútska polievka či kofeínová diéta patria ešte k tým umiernenejším. Človek by sa aj pobavil, keby nevedel, ako veľmi si tým škodíme. A každým ďalším výčinom tohto druhu násobne viac.
Poplach v tele
„Každá redukčná diéta v podstate rozhádže metabolizmus,“ hovorí pre HN magazín dlhoročná expertka na výživu Alžbeta Béderová. Inými slovami, akékoľvek dočasné stravovanie s obmedzovaním určitého druhu potravín má jediný výsledok: hneď ako s ním skončíte, kilá sa vrátia späť.
Neraz ich ešte pribudne. Telo sa tým oslabí a naša motivácia tiež. Napriek tomu to ľudia skúšajú. Zas a znova „Najnezmyselnejšie, s čím som sa stretla, bola zrnková diéta, a to u dospelej, vzdelanej ženy,“ hovorí pre Lidové noviny lekárka Marie Skalská, zakladateľka a lektorka Pro Fit Inštitútu.
„Spočívala v tom, že si pred jedlom a po ňom vždy dala niekoľko zrniek suchej ryže a postupne to zvyšovala až na štyridsať zrniek pred jedlom a štyridsať po ňom a potom zase postupne dole. Dodnes som nepochopila, na akom princípe to malo účinkovať, ale zrejme ako stále odpočítavala, nemala čas na jedlo a zjedla toho menej.“
Nemenej škodlivé sú však aj stravovacie metódy, ktoré navonok pôsobia podstatne racionálnejšie – ako napríklad ketodiéty s vylúčením sacharidov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.